Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­­24.04.2024

ATRAKCYJNY TURNIEJ W KARPACZU


W dniach 13-23 kwietnia 2024 roku w Hotelu „Nowa Królowa Karkonoszy” w Karpaczu rozegrano Ogólnopolski Turniej Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.

Organizatorem zawodów był klub sportowy SNiS Syrenka Warszawa.


Startowało 42 zawodników, w tym 19 kobiet (chętnych było dwukrotnie więcej).

Grano 9 rund systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło 90 minut + 30 sekund dodawanych po każdym ruchu.

Turniej był dosyć mocno obsadzony. Listę startową otwierało sześcioro „etatowych” reprezentantów Polski z aktualnym mistrzem i wicemistrzem Polski na czele.


Po zaciętej, trwającej do końca walce, zwyciężył zawodnik Hetmana Lublin Leszek Stefanek, który zaledwie jednym punktem wartościowania wyprzedził Andrzeja Jagiełę (Podkarpacie Przemyśl). Obaj uzyskali po 15 pkt. Na trzecim miejscu finiszował triumfator niedawnego półfinału IMP NiS w Giżycku Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) a na czwartym Edward Twardy (Syrenka Warszawa). Zgromadzili oni po 14 pkt a o kolejności zadecydował również jeden mały punkcik Solkoffa.

Bardzo dobrze spisał się też drugi z naszych warcabistów Krzysztof Furtak, który z dorobkiem 11 pkt uplasował się na 8 miejscu.

Trzecią zawodniczką Hetmana była w Karpaczu Halina Jasińska. Zajęła ona 32 miejsce, uzyskując 7 pkt.

W czołowej ósemce znalazło się siedmioro zawodników z najwyższymi rankingami.

Nie zmieścił się w niej tylko Antoni Lewek (nr startowy 8). Zamiast niego w czołówce zameldował się Wacław Morgiewicz (nr startowy 11 – miejsce 5).


Rywalizacja przebiegała bezkompromisowo, o czym świadczy fakt, że w partiach trzech zawodników z najwyższymi rankingami nie zanotowano ani jednego remisu.

Najpierw Stefanek pokonał Jagiełę, potem Twardy wygrał ze Stefankiem, w końcu Jagieła zmusił do kapitulacji Twardego.

Jedynym zawodnikiem bez porażki okazał się Kaciotys (5 zwycięstw i 4 remisy).


Warto dodać, że silnym magnesem przyciągającym warcabistów do startu w turniejach organizowanych przez klub Syrenka Warszawa są niskie koszty udziału a także atrakcyjne, jak na nasze warunki, nagrody finansowe, o jakich w zawodach Stowarzyszenia Cross możemy tylko pomarzyć.


Oto czołowa „10” turnieju w Karpaczu:


1. Leszek Stefanek (Hetman Lublin) – 15 (84), 2. Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl) – 15 (83), 3. Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) – 14 (81), 4. Edward Twardy (Syrenka Warszawa) – 14 (80), 5. Wacław Morgiewicz (Victoria Białystok) – 12 (74), 6. Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) – 11 (81), 7. Mikołaj Fiedoruk (Victoria Białystok) – 11 (77), 8. Krzysztof Furtak (Hetman Lublin) – 11 (72), 9. Stanisław Raczek (Beskidek Żywiec) – 11 (70), 10. Ryszard Czesław Rewoliński (Zryw Słupsk) – 11 (62).


Sędzią zawodów był Arkadiusz Biadasiewicz.

morgi_1.jpg

Partia Leszka Stefanka (z prawej) z Wacławem Morgiewiczem.

furta.jpg

Krzysztof Furtak (z lewej) w pojedynku z Edwardem Twardym.

zapora.jpg

Warcabiści Hetmana przy Zaporze na Łomnicy.

podium.jpg

Laureaci turnieju. Od lewej: Andrzej Jagieła, Leszek Stefanek i Mieczysław Kaciotys.

snieg.jpg

Widok z Karpacza na Śnieżkę.

L.S.


11.04.2024

 

PÓŁFINAŁ KOBIECY BEZ NIESPODZIANEK


W Krynicy-Zdroju rozegrano półfinałowy turniej XXVIII Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


39 zawodniczek rywalizowało o 9 przepustek do finału, który odbędzie się w czerwcu w Ustce.

Wśród startujących znalazły się dwie przedstawicielki Hetmana Lublin – Barbara Wójcik i Halina Jasińska.

Basia była faworytką do awansu i zadanie wykonała bez większego problemu. W 9 partiach uzyskała 12 pkt (4 zwycięstwa, 4 remisy oraz 1 porażka ze zwyciężczynią turnieju) i uplasowała się na najniższym stopniu podium. Wyprzedziły ją tylko Grażyna Skonieczna i Barbara Wentowska.


Słabiej poszło Halinie, która grywała już w finałowych zawodach. Tym razem nie włączyła się do walki o awans. Z dorobkiem 7 pkt zajęła dopiero 35 lokatę.


Miejsca premiowane awansem wywalczyły:


1. Grażyna Skonieczna (Syrenka Warszawa) – 15 pkt, 2. Barbara Wentowska (Jantar Gdańsk) – 13 pkt, 3. Barbara Wójcik (Hetman Lublin) – 12 pkt, 4. Dorota Szela (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 5. Teresa Bonik (Jantar Gdańsk) – 12 pkt, 6. Helena Poliniewicz (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 7. Jadwiga Mróz (Atut Nysa) – 11 pkt, 8. Irena Ostrowska (Atut Nysa) – 11 pkt, 9. Irena Wnuk (Sudety Kłodzko) – 11 pkt.


Również po 11 pkt uzbierały trzy kolejne zawodniczki, wielokrotne finalistki MP:

10. Maria Górzna, 11. Władysława Jakubaszek i 12. Barbara Kacprzak.

W tym roku muszą zadowolić się jedynie rolą rezerwowych.

Bliska awansu była ubiegłoroczna finalistka Elżbieta Jagieła. Po 7 rundach warcabistka Podkarpacia Przemyśl (13 nr startowy) pozostawała bez porażki, mając 10 pkt (+3), ale w ostatnich dwóch partiach nie poprawiła już swego dorobku i ostatecznie zajęła 13 miejsce.


Stawkę finalistek uzupełnią ubiegłoroczne medalistki: Barbara Gołębiowska-Fryga (Atut Nysa), Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) i Teresa Borowiec (Podkarpacie Przemyśl).


Wyniki tegorocznego półfinału w Krynicy-Zdroju nie są niespodzianką.

Tylko dwie zawodniczki z czołowej dziewiątki (Skonieczna i Wnuk) nie posiadają w dorobku medalu indywidualnych MP a wszystkie warcabistki z czołowej trzynastki znają już smak gry w finale.


L.S.


14.03.2024

­PÓŁFINAŁ PEŁEN NIESPODZIANEK


W dniach 6-14 marca 2024 roku w Giżycku rozegrano półfinałowy turniej XXVIII Mistrzostw Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych.


W stawce 41 osób walczących o 9 przepustek do finału znalazło się trzech przedstawicieli Hetmana Lublin: Krzysztof Furtak, Bogdan Marszałek i Ryszard Jędrzejewski.


Nasi reprezentanci wypadli – niestety – poniżej oczekiwań.


Krzysztof Furtak był naszym kandydatem do awansu. Wystartował przyzwoicie. Po trzech rundach miał 5 pkt, ale w pozostałych sześciu dorzucił do swego dorobku tylko kolejne 5, ponosząc aż trzy porażki - z Mieczysławem Kaciotysem, Antonim Lewkiem i w ostatniej rundzie z Edwardem Twardym. Jak się okazało – remis w ostatniej partii dałby mu awans.

Nasz zawodnik nie zdołał powtórzyć sukcesu koleżanki klubowej Barbary Wójcik, która w ubiegłym roku zajęła w półfinale „męskim” czwarte miejsce, pewnie awansując do finału.

Krzysztof z dorobkiem 10 pkt (4 zwycięstwa, 3 porażki, 2 remisy) zajął 13 miejsce i jest dopiero czwartym rezerwowym.


Bezbarwny występ zaliczył Bogdan Marszałek. W 2022 roku zdobył w półfinale 10 pkt, rok temu 9 pkt a teraz 8 pkt. Jeszcze po sześciu rundach był ‘na plusie”, ale w ostatnich trzech partiach dopisał do swego dorobku tylko 1 pkt i ostatecznie wylądował dopiero na 32 miejscu (2 zwycięstwa, 3 porażki, 4 remisy).


W Giżycku zagrał również Ryszard Jędrzejewski, który zajął 38 miejsce z dorobkiem 6 pkt ( 2 pkt za pauzę oraz 4 pkt po szybkich remisach z zawodnikami z końca tabeli).


Turniej w Giżycku sypnął niespodziankami.

Półfinał wygrał dość nieoczekiwanie najwszechstronniejszy zawodnik Stowarzyszenia Cross Mieczysław Kaciotys (5 nr startowy) a podium uzupełnili warcabiści, którzy dawno już przekroczyli siedemdziesiątkę.

Antoni Lewek i Antoni Ignatowski (bo o nich mowa) są jak wino – im starsi tym lepsi.

O ile jednak drugi z Antonich grywał już w finałach a w roku 2020 (pandemiczny finał rozgrywany systemem szwajcarskim) był nawet piąty w MP NiS, o tyle pierwszy Antoni będzie absolutnym debiutantem w finale. W Giżycku startował z nr 18 i trudno było stawiać na jego awans. Zawodnik WiM Olsztyn poniósł tylko jedną porażkę (w drugiej rundzie ze zwycięzcą turnieju) a w ostatnich 4 partiach zdobył aż 7 pkt i już przed finałową rundą mógł świętować sukces, podobnie jak drugi Antoni, który zaczął od dwóch zwycięstw, potem dorzucił jeszcze jedno a w całym turnieju nie poniósł porażki.

Oprócz czołowej trójki na rundę przed końcem pewni awansu mogli być też Tomasz Kuziel, Andrzej Sargalski i Michał Ciborski.

O pozostałe trzy przepustki walczyło jeszcze w ostatniej odsłonie dziesięciu zawodników.

Najbliżej celu był Edek Twardy, któremu wystarczał remis w partii z naszym Krzysiem Furtakiem. Edek wygrał i pogrążył naszego zawodnika. Jak się potem okazało, remis w tej potyczce zapewniłby awans obu graczom.

Szansy nie zmarnował też etatowy finalista Bernard Olejnik, który uporał się z Dariuszem Sienkiwiczem, kolejną pozytywną niespodzianką tego turnieju.

Wydawało się, że ostatnie wakujące miejsce w finale zajmie Mikołaj Fiedoruk, ale nie zdołał on przełamać oporu Jerzego Hołdernego i mógł już jedynie liczyć na remis w partii dwóch zawodników Zrywu Słupsk – Jana Biskupskiego i Mirosława Mirynowskiego. Zwycięzca tego pojedynku zapewniał sobie udział w finale. Partia ta trwała najdłużej. Wygrał Biskupski i będzie on drugim obok Lewka debiutantem w 12-osobowym finale.

Niespodzianką in plus jest też występ innego zawodnika ze Słupska – Andrzeja Majchera, który do końca liczył się w walce o awans.


Oprócz pozytywnych niespodzianek były też negatywne.

Spore rozczarowanie mogą odczuwać zwłaszcza: ubiegłoroczny zwycięzca półfinału Wojciech Woźniak, Jerzy Dzióbek, Mikołaj Fiedoruk, Ryszard Pawłowski, Wacław Morgiewicz, Krzysztof Furtak a także samodzielna liderka po 3 rundach Ewa Wieczorek (tylko 4 pkt w ostatnich 6 partiach).


Oto osoby, które awansowały do finału:


1. Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) – 13 pkt, 2. Antoni Lewek (Warmia i Mazury Olsztyn) – 13 pkt, 3. Antoni Ignatowski (Jaćwing Suwałki) – 12 pkt, 4. Andrzej Sargalski (Łuczniczka Bydgoszcz) – 12 pkt, 5. Edward Twardy (Syrenka Warszawa) – 12 pkt, 6. Tomasz Kuziel (Łuczniczka Bydgoszcz) – 12 pkt, 7. Bernard Olejnik (Warmia i Mazury Olsztyn) – 12 pkt, 8.Michał Ciborski (Jutrzenka Częstochowa) – 12 pkt, 9. Jan Biskupski (Zryw Słupsk) – 11 pkt.


Po 10 pkt uzyskali:

10. Ewa Wieczorek, 11. Mikołaj Fiedoruk, 12. Andrzej Majcher, 13. Krzysztof Furtak, 14. Dariusz Sienkiewicz, 15. Jerzy Hołderny, 16. Zygmunt Myszka.


Stawkę finalistów uzupełnią ubiegłoroczni medaliści: Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl), Leszek Stefanek (Hetman Lublin) i Józef Tołwiński (Victoria Białystok).


Najwięcej punktów rankingowych zyskali: Dariusz Sienkiewicz (+42) i Antoni Lewek (+36).

Największe straty rankingowe ponieśli: Wacław Morgiewicz (-30) i Antoni Niewiński (-27).


Różnice rankingowe zawodników Hetmana:


Krzysztof Furtak (+1),

Bogdan Marszałek (-10),

Ryszard Jędrzejewski (-12).


Półfinał w Giżycku rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Tempo gry – 80 minut + 1 minuta na ruch,

Sędziował Jan Chrząszcz z Janikowa.


L.S.



09.02.2024

 

III KATEGORIA DLA RYSZARDA JĘDRZEJEWSKIEGO

 

W dniach 27 grudnia 2023 – 3 stycznia 2024 w Sękocinie Starym k. Warszawy odbył się Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych Słabowidzących w warcabach stupolowych.

 

W zawodach wzięło udział 42 warcabistów. Hetman Lublin reprezentowali: Ryszard Jędrzejewski i Paweł Wojciechowski.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

Zwyciężył z dorobkiem 13 pkt Jan Biskupski (Zryw Słupsk) , który o dwa oczka wyprzedził Bernarda Olejnika (Warmia i Mazury Olsztyn). Trzecie miejsce zajął Ryszard Rewoliński (Kaszub Wejherowo) - 10 pkt.

Wysokie, siódme miejsce, zajął startujący z nr 16 Ryszard Jędrzejewski, który zgromadził 9 pkt (3 zwycięstwa, 3 remisy i 1 porażka). Nasz zawodnik aż o 21 pkt poprawił krajowy ranking, a co najważniejsze, po 10 latach starań, podwyższył swą kategorię warcabową z czwartej na trzecią.

Po dłuższej przerwie w warcabowej rywalizacji wziął udział drugi z naszych reprezentantów Paweł Wojciechowski. Jego występ nie był, niestety, tak udany jak klubowego kolegi. Rozpoczął od pięciu porażek i dopiero w ostatnich dwóch rundach zdołał uratować twarz, odnosząc dwa zwycięstwa.. Wystarczyło to do zajęcia 40 lokaty. Pewną rekompensatą dla Pawła może być fakt, że w aż sześciu z siedmiu rozegranych partii miał przyjemność konkurować z przedstawicielkami płci pięknej.

L.S.


02.01.2024

 

BILANS ROKU 2023


W roku 2023 w 16 zawodach różnej rangi wystartowało siedmioro warcabistów Hetmana Lublin spośród dwudziestu, które posiadają licencję zawodniczą.


Dwoje naszych zawodników, jako członkowie kadry narodowej Stowarzyszenia Cross, reprezentowało Polskę w turniejach międzynarodowych.

 

W lutym w Julinku k. Warszawy w Mistrzostwach Europy Weteranów (50+) startowała Barbara Wójcik, która uplasowała się na 3 miejscu wśród kobiet i zdobyła brązowy medal.


Na przełomie kwietnia i maja w podparyskim Drancy odbyły się I Mistrzostwa Świata Amatorów.

Grający w nich Leszek Stefanek uplasował się w połowie stawki 84, w większości pełnosprawnych uczestników.,


W sierpniu w Sękocinie Starym k. Warszawy odbyły się po egidą Światowej Federacji Warcabowej (FMJD) I Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych. W tych prestiżowych zawodach brali udział m. in. Barbara Wójcik i Leszek Stefanek.

Basia zajęła w grze klasycznej 6 miejsce wśród kobiet słabowidzących a w turnieju gry szybkiej (rapid) triumfowała, zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni świata.

Leszek był piąty w grze klasycznej a czwarty w grze szybkiej wśród mężczyzn słabowidzących.


W turniejach rangi Mistrzostw Polski zawodnicy Hetmana zdobyli dwa medale.

W czerwcu w Sękocinie Starym w Finale IMP NiS drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Leszek Stefanek.


W listopadzie w Ustce w Drużynowych MP NiS ekipa Hetmana zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Barbara Wójcik, Leszek Stefanek, Krzysztof Furtak i Bogdan Marszałek.


Inne godne odnotowania sukcesy naszych reprezentantów w ubiegłym roku to:

czwarte miejsce Barbary Wójcik w półfinale męskim NiS w Krynicy-Zdroju i awans do finału,

zwycięstwa Bogdana Marszałka w turniejach NiS we Władysławowie i Wólce Milanowskiej


Oprócz wymienionej wyżej czwórki w zawodach warcabowych wystartowali również

Halina Jasińska (5 turniejów), Henryk Gadzała (2 turnieje) i Ryszard Jędrzejewski (2 turnieje).

Starty 2023

Statystyki indywidualne 2023

L.S.




­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014

2015­

2016

2017

­2018

2019

2020

2021

2022

­2023

­ ­