Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­XIV  PUCHAR  ZIEMI  LUBELSKIEJ

FIRLEJ k. Lublina, Hotel "Imperium", 28 kwietnia - 4 maja 2017r.

Komunikat organizacyjny

Regulations

Plik turniejowy

List of players25.03.2017

Michał CZARSKI  i  Krzysztof  FURTAK  w  FINALE MP NiS !

Pełnym sukcesem zakończyła się wyprawa naszych zawodników na półfinałowy turniej Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Warcabach 100-Polowych, który w dniach 17-26 marca 2017r. rozegrano w Krynicy-Zdroju.

Z trójki reprezentantów Hetmana realne szanse na awans do finału miało dwóch warcabistów : Michał Czarski i Krzysztof Furtak.

Obaj nie zawiedli oczekiwań i zameldowali się w premiowanej awansem dziewiątce. Ponownie  zatem, po siedmiu latach, Hetman Lublin będzie w 12-osobowym finale reprezentowany przez trzech graczy (do wspomnianej wyżej dwójki dołączy zwolniony z udziału w półfinale Leszek Stefanek).

Bogdan Marszałek zakwalifikował się do krynickiego turnieju, zajmując drugie miejsce w ćwierćfinale w Lądku-Zdroju. Sam udział w półfinale był już dla niego sukcesem. Nasz zawodnik wypadł na miarę swoich możliwości. W stawce 45 uczestników uplasował się na 27 miejscu, uzyskując w 9 partiach osiem punktów. W pierwszej rundzie urwał punkt byłemu mistrzowi Polski Maksymilianowi Karczewskiemu!

Michał Czarski poniósł  jedną porażkę (w 3 rundzie z Andrzejem Jagiełą), ale szybko odrobił straty (wygrane w kolejnych rundach z Pawłowskim i Czechem) i już do końca kontrolował sytuację. Dorzucając jeszcze w przedostatniej rundzie zwycięstwo z Kuzielem postawił jakby pieczęć na udanym występie. Oprócz awansu wypełnił też pierwszą normę na kandydata!

Nieco więcej stresu przeżył Krzysztof Furtak, który również przegrał jeden pojedynek, ze swym imiennikiem Pichlakiem (także w 3 rundzie!), ale na plus wyszedł dopiero po 5 rundzie, co odbiło się niekorzystnie na wartościowaniu i, mimo skutecznego finiszu, do końca nie mógł być pewny swego.

Oto osoby, które wywalczyły awans do finału:

1. Andrzej Jagieła - 13 pkt, 2. Edward Twardy - 13, 3. Ryszard Biegasik - 12, 4. Ryszard Suder - 12, 5. Michał Czarski - 12, 6. Bernard Olejnik - 12, 7. Krzysztof Pichlak - 12, 8. Krzysztof Furtak - 12, 9. Mikołaj Fiedoruk - 12.

Listę rezerwowych tworzą w kolejności:

Maksymilian Karczewski, Tomasz Kuziel, Mieczysław Kaciotys, Antoni Ignatowski, Marek Maćkowiak, Dominik Kasperczyk i Mirosław Mirynowski.

Największą niespodzianką in minus była słaba postawa "etatowego" dotychczas finalisty Zenona Sitarza (dopiero 25 miejsce) oraz startującej z nr 1 Ewy Wieczorek (18 lokata).

O dużym niedosycie może mówić Edward Podczasik. Po czterech rundach miał już +2 (m.in wygrane z Maćkowiakiem i Sitarzem), by po trzech kolejnych remisach zakończyć turniej dwoma porażkami.

Jedynym debiutantem w finale będzie Krzysztof Pichlak (Jutrzenka Częstochowa).

Zawody w Krynicy-Zdroju sędziował Leszek Łysakowski.

Wyniki półfinału

L.S.


19.03.2017

 

XIII GRAND PRIX WILKOŁAZA NA MECIE


W sobotę, 18 marca 2017 roku w Zespole Szkół w Wilkołazie odbył się ostatni z zaplanowanych czterech turniejów XIII Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach 100-polowych.


Zwycięstwo w całym cyklu zapewnił sobie już wcześniej Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój). Walka toczyła się natomiast o dwa pozostałe miejsca na podium.

Stoczyli ją ze sobą Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) oraz zawodnik lubelskiego Hetmana Józef Bajdak. Mogąca pokrzyżować im szyki Anna Grodecka nie pojawiła się tym razem w Wilkołazie.

Wołczak w turnieju nr 4 był bezkonkurencyjny, wygrywając wszystkie 7 pojedynków, w tym oczywiście z najgroźniejszymi rywalami – Bajdakiem i Nesterakiem. Stał się w ten sposób pierwszym po Bajdaku warcabistą, który w Wilkołazie potrafił zdobyć w turnieju komplet punktów. Na 68 rozegranych zawodów sztuka ta udała się do minionej soboty tylko Bajdakowi (i to aż czterokrotnie!). Lublinianin zajął w ostatnich zawodach drugą lokatę i zapewnił sobie 3 miejsce w generalce. Tuż za nim sobotni turniej ukończył dość niespodziewanie 11-letni Tobiasz Weber (Libero Basznia Dolna) – triumfator ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych

Oto czołówka turnieju nr 4/4:

1. Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) – 14 pkt, 2. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 11, 3.Tobiasz Weber (Libero Basznia Dolna) – 10, 4. Wiktor Nesterak (Unia) – 9, 5. Dawid Mańczak (Libero) – 9, 6. Łukasz Malec (Libero) – 9, 7. Krzysztof Ciempiel (Ostrów-Kolonia) – 9, 8. Mateusz Sysak (Libero) – 9, 9. Patryk Żak (Libero) – 9, 10. Barbara Wójcik (Hetman) – 8. ... 13. Paweł Malarczyk – 7, 29. Paweł Wojciechowski – 2.

Grało 30 zawodników.


W całym cyklu Grand Prix zostało sklasyfikowanych 43 zawodników.

Oto czołowa „10” XIII Edycji GP Wilkołaza:

1. Wiktor NESTERAK (Unia) – 140 pkt , 2. Wojciech WOŁCZAK (Unia) – 135, 3. Józef BAJDAK (Hetman) – 123, 4. Łukasz MALEC (Libero) – 99, 5. Anna GRODECKA (Diagram Mińsk Mazowiecki) – 86, 6. Paweł MALARCZYK (Hetman) – 82, 7. Barbara WÓJCIK (Hetman) – 82, 8. Mariusz HUNEK (Lublin) – 79, 9. Krzysztof CIEMPIEL (Ostrów-Kolonia) – 72, 10. Dawid MAŃCZAK (Libero) – 71 .

Miejsca pozostałych zawodników Hetmana:

12. Michał Czarski – 67, 26. Paweł Wojciechowski – 23, 31. Joanna Irzyk – 11, 41. Stanisław Cholewa – 4.


Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Grodecka.

W kategorii do lat 13 triumfował Łukasz Malec a do lat 16 – Dawid Mańczak.


Bezpośrednio po zakończeniu turnieju nr 4 odbył się towarzyski mecz na 10 warcabnicach:

WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE – WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE.

Wygrała faworyzowana drużyna gości 12:8.

W drużynie gospodarzy wystąpili m. in. Józef Bajdak (wygrał z Wiktorem Nesterakiem), Paweł Malarczyk (pokonał Dawida Mańczaka) i Barbara Wójcik (przegrała z Wojciechem Wołczakiem).


Najstarszym uczestnikiem cyklu GP był Jan Samolej z Zalesia (87 lat) a najmłodszym – pięcioletnia Nina Kalmuk (Orzeł Lubaczów).

Do zabawnej i niecodziennej sytuacji doszło podczas losowania nagród pocieszenia dla uczestników GP.

Nina miała za zadanie wylosować nagrody dla trzech osób spośród piętnastu biorących jeszcze udział w losowaniu. Najpierw wyciągnęła kapsel z numerkiem oznaczającym nagrodę dla Filipa Kalmuka, jej brata. Następnie los uśmiechnął się do ... Pawła Kalmuka, czyli jej taty.

Sędzia zawodów wymieszał teraz porządnie kapsle, po czym Nina wylosowała ostatniego szczęśliwca. Okazała się nim ... mama Niny – Monika Kalmuk.

Wniosek nasuwa się zatem oczywisty. W warcaby należy grać całymi rodzinami! To się naprawdę opłaca!.

1_1.jpg

Laureaci XIII Grand Prix Wilkołaza. Od lewej: Wołczak, Nesterak, Bajdak.

3_2.jpg

Nina Kalmuk, najmłodsza uczestniczka w historii Grand Prix Wilkołaza, w akcji.

Wyniki turnieju nr 4

Klasyfikacja końcowa XIII Grand Prix

L.S.­

­19.02.2017

WIKTOR   ZWYCIĘZCA


Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) został zwycięzcą trzeciego turnieju XIII edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych, wyprzedzając, podobnie jak w turnieju nr 2, Annę Grodecką (Diagram Mińsk Mazowiecki) i Józefa Bajdaka (Hetman Lublin).

Dzięki wczorajszemu triumfowi Wiktor zapewnił już sobie pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji cyklu GP.

O pozostałe miejsca na podium powalczą w ostatnich zawodach (18 marca) Bajdak, Grodecka oraz nieobecny w sobotę Wojciech Wołczak.

Turniej nr 3 zgromadził na stracie 29 osób. Ponownie zawitali do Wilkołaza przedstawiciele powiatu lubaczowskiego – młodzi zawodnicy Libero Basznia Dolna oraz Orła Lubaczów, należący do krajowej czołówki w swych kategoriach wiekowych.

Najmłodszą uczestniczką zawodów była Nina Kalmuk (5 lat) a najstarszym uczestnikiem Jan Samolej (87 lat).

Wiktor Nesterak okazał się w sobotę bezkonkurencyjny, prowadząc od startu do mety. Dopiero w ostatniej rundzie stracił punkt po remisie z Anną Grodecką. Wcześniej zmusił do kapitulacji m.in. Michała Czarskiego i Józefa Bajdaka.

Anna Grodecka przegrała tylko z Bajdakiem, pokonała natomiast w piątej rundzie Barbarę Wójcik a w szóstej bardzo szczęśliwie zainkasowała dwa punkty w partii z Mariuszem Hunkiem (wygrana na czas w przegranej pozycji).

Józef Bajdak pierwsze oczko stracił w 4 rundzie po remisie z Basią Wójcik a w następnej rundzie uległ Nesterakowi. W ostatnim pojedynku nie wykorzystał szansy na zajęcie drugiego miejsca w turnieju, tylko remisując z Czarskim.

Z podkarpackich młodzieżowców najlepiej spisał się Łukasz Malec, zwycięzca eliminacyjnego turnieju do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych. Wystartował nieszczególnie (m.in. porażki z Mariuszem Hunkiem i Patrykiem Żakiem), ale popisał się skutecznym finiszem (wygrane z Barbarą Wójcik i Dawidem Mańczakiem).

Niezły występ zanotowała piąta w tabeli Barbara Wójcik a także trenujący z Hetmanem Mariusz Hunek, który zajął szóstą lokatę.

Najlepszy występ w tej edycji zaliczył Michał Czarski, który uległ tylko zwycięzcy turnieju Nesterakowi a w ostatniej rundzie zremisował z Bajdakiem.

W turnieju warcabowym zadebiutował zawodnik Hetmana Stanisław Cholewa i .... został pierwszym liderem sobotnich zawodów (w pierwszej rundzie dostał 2 pkt za pauzę).


Czołówka turnieju nr 3/4:

1. Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) – 13 pkt, 2. Anna Grodecka (Diagram Mińsk Maz.) - 11, 3. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 10, 4. Łukasz Malec (Libero Basznia Dolna) – 10, 5. Barbara Wójcik (Hetman) – 9, 6. Mariusz Hunek (Lublin) – 9, 7. Maciej Kisyk (Libero) – 9, 8. Michał Czarski (Hetman) – 9, 9. Mateusz Sysak (Libero) – 9, 10. Dawid Mańczak (Libero) – 8.

... 25. Paweł Wojciechowski (Hetman) – 5, 28. Stanisław Cholewa (Hetman) – 4.

Normę na IV kategorię warcabową wypełniła Monika Kalmuk (Stare Oleszyce).

Przed ostatnimi zawodami sytuacja w czołówce wygląda następująco (w nawiasie wynik do poprawienia):

1. Wiktor Nesterak – 140 pkt (43), 2. Józef Bajdak – 116 (36), 3. Anna Grodecka – 86 (-), 4. Wojciech Wołczak – 85 (-), 5. Mariusz Hunek – 79 (24), 6. Łukasz Malec – 69 (-), 7. Michał Czarski – 67 (18), 8. Jan Dudziak – 66 (15), 9. Paweł Malarczyk – 65 (-), 10. Mieczysław Fac – 60 (17), 11. Barbara Wójcik – 59 (-), 12. Krzysztof Ciempiel – 57 (12).

55.jpg

Partia debiutantów - Stanisława Cholewy (z prawej) i Sławomira Wójciaka.

66.jpg

Pojedynek na szczycie: Wiktor Nesterak - Anna Grodecka.

L.S.


15.01.2017

W WILKOŁAZIE ZMIANA LIDERA


Wiktor Nesterak wygrał drugi turniej XIII Edycji Grand Prix Wilkołaza w Warcabach Stupolowych, który odbył się 14 stycznia 2017 roku w sali  Zespołu Szkół w Wilkołazie.

Zawodnik horynieckiej Unii został nowym liderem cyklu, zmieniając na prowadzeniu swego klubowego kolegę Wojciecha Wołczaka.

Nesterak stracił tylko dwa punkty po remisach z Anną Grodecką (2 miejsce) i Józefem Bajdakiem (3 miejsce).

Fortuna wyraźnie nie sprzyjała tym razem zwycięzcy pierwszego turnieju – Wołczakowi. Najpierw, w trzeciej rundzie, doprowadził do wygranej pozycji z Pawłem Malarczykiem, po czym wpadł na prostą kombinację i tylko niedokładnej grze i ugodowej postawie przeciwnika zawdzięcza uratowanie remisu. W następnej partii, z Nesterakiem, historia powtórzyła się, ale już z gorszym dla niego skutkiem. Mając kamienia przewagi, popełnił w końcówce błąd pozycyjny, który kosztował go utratę dwóch punktów.

Oprócz zwycięzcy turnieju bez porażki ukończyła też zawody Anna Grodecka (trzy remisy).

Faworyt Hetmana, Bajdak, mimo porażki z Wołczakiem, zdołał zająć miejsce na najniższym stopniu podium.

Dalekie lokaty zajęli czołowi zawodnicy Hetmana Lublin – Malarczyk i Michał Czarski. Częściowym usprawiedliwieniem dla nich może być fakt, że nie mieli za bardzo szczęścia w kojarzeniu. Po obiedzie (w ostatnich dwóch rundach) jako jedyni nie zdobyli żadnego punktu.

Na pocieszenie trzeba zauważyć, że gdyby o kolejności miejsc decydował solkoff (punktacja pomocnicza), turniej wygrałby Czarski (47) przed Malarczykiem (45).

W przeciwieństwie do naszych zawodników o korzystnym kojarzeniu mogą mówić Jan Dudziak (5 miejsce) i Krzysztof Ciempiel (6 miejsce). Temu ostatniemu w zajęciu wysokiego miejsca nie przeszkodziła nawet pauza.

W zawodach wziął udział, po raz pierwszy w tej edycji GP, wójt gminy Wilkołaz Paweł Głąb i uzbierał aż 16 pkt GP (rekord życiowy).


Oto czołówka turnieju nr 2/4:

    1.Wiktor Nesterak (Unia Horyniec-Zdrój) – 12 pkt, 2. Anna Grodecka (Diagram Mińsk Mazowiecki) – 11 pkt, 3. Józef Bajdak (Hetman Lublin) – 10 pkt, 4. Wojciech Wołczak (Unia Horyniec-Zdrój) – 10 pkt, 5. Jan Dudziak (Opole Lubelskie) – 8 pkt, 6. Krzysztof Ciempiel (Ostrów-Kolonia) – 8 pkt.

Miejsca pozostałych zawodników Hetmana Lublin:

7. Paweł Malarczyk (7 pkt), 11. Michał Czarski (6 pkt), 14. Paweł Wojciechowski (4 pkt), 15. Joanna Irzyk (3 pkt).


Czołówka po 2 turniejach:

1. Wiktor Nesterak – 91 pkt, 2. Wojciech Wołczak – 85, 3. Józef Bajdak – 76, 4. Paweł Malarczyk – 65, 5. Jan Dudziak – 51, 6. Mariusz Hunek – 49 , 7. Anna Grodecka – 43, 8. Krzysztof Ciempiel – 41, 9. Michał Czarski – 41, 10. Mieczysław Fac – 40, 11. Paweł Pelc – 33, 12. Łukasz Malec – 33 .

Sklasyfikowanych jest 37 osób.

Wyniki turnieju nr 2

Turniej nr 3 odbędzie się 18 lutego 2017r.

11_1.jpg

Pojedynki IV rundy.

 

L.S.02.01.2017

 

PODSUMOWANIE 2016 ROKU


Minął kolejny udany dla warcabistów Hetmana rok.


Nasi zawodnicy wzbogacili klubowy medalowy skarbiec o następne krążki.


Za największe osiągnięcie minionego roku należy uznać brązowy medal wywalczony przez Józefa Bajdaka podczas rozegranych w Korbach (Niemcy) Mistrzostw Europy Weteranów w grze błyskawicznej w kategorii powyżej 60 lat.

W Mistrzostwach Polski Niewidomych i Słabowidzących, podobnie jak w poprzednim roku, zdobyliśmy trzy medale.

Mistrzynią Polski Kobiet została po raz pierwszy Barbara Wójcik.

Wicemistrzem Polski został po raz siódmy Leszek Stefanek.

Srebrny medal Drużynowych MP po raz czwarty zdobył Hetman Lublin

(w składzie: Halina Jasińska, Michał Czarski, Krzysztof Furtak i Leszek Stefanek).


W roku 2016 sekcja warcabowa Hetmana poszerzyła się o 4 nowe osoby. Z klubu KoMar Piekary Śląskie pozyskaliśmy Halinę Jasińską , Ryszarda Jędrzejewskiego i Bogdana Marszałka a wychowanek Hetmana Paweł Wojciechowski wyrobił wreszcie licencję zawodniczą.


Cztery osoby wypełniły normy na wyższe kategorie warcabowe:

Barbara Wójcik – pierwsza norma na K (Finał IMP NiS Kobiet, Wągrowiec);

Krzysztof Furtak – pierwsza norma na I (Półfinał IMP NiS, Krynica-Zdrój);

Halina Jasińska – zdobyta II kategoria (Półfinał IMP NiS Kobiet, Olsztyn);

Bogdan Marszałek – zdobyta III kategoria (Ogólnopolski Turniej NiS, Pobierowo).


Ogółem zawodnicy Hetmana startowali w roku 2016 w 25 zawodach warcabowych różnej rangi.

Liczba osobo-startów wyniosła 69.

Przynajmniej jeden start zaliczyło 16 osób, w tym dwie osoby nieposiadające jeszcze licencji zawodniczej.

12 osób rozegrało partie liczone do rankingu krajowego. Najwięcej takich partii zagrała Halina Jasińska (aż 94).

Największe zyski rankingowe (w porównaniu z rokiem ubiegłym) osiągnęła Barbara Wójcik (+ 50 pkt). Sporo zyskali też Krzysztof Furtak i Ryszard Jędrzejewski (po + 40).

Najwięcej stracił Michał Czarski (- 29).

Na liście rankingowej A znajduje się 12 zawodników Hetmana Lublin, w tym 5 osób w pierwszej setce.

Trzy osoby znajdują się na liście B (rozegrały mniej niż 30 ocenianych partii).

Pięć osób jest na liście C (w ciągu ostatnich 3 lat nie rozegrały one żadnej partii rankingowej);

Cztery osoby nie posiadają jeszcze rankingu (rozegrały mniej niż 9 ocenianych partii).


Na dzień 1 stycznia 2017 roku licencję zawodniczą posiadają 24 osoby zrzeszone w sekcji warcabowej Hetmana Lublin.

Starty 2016

Statystyki indywidualne

L.S.


 
­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014 ­ ­

2015

2016


­