Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­­31.05.2026

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ NiS W WAŁBRZYCHU



W Wałbrzychu rozegrano Ogólnopolski Turniej Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.

W zawodach wystartowało 45 osób, w tym 25 kobiet.

Zwyciężyła Dorota Szela (Podkarpacie Przemyśl), która w 9 partiach uzyskała 15 pkt i wyprzedziła Mieczysława Kaciotysa (Jantar Gdańsk) – 14 pkt oraz Dominika Kasperczyka (Atut Nysa) – 13 pkt.


Zawodnicy Hetmana Lublin zajęli następujące lokaty (po nazwisku w nawiasie nr startowy):


17. Ryszard REWOLIŃSKI (6) – 9 pkt (2-5-2)

19. Paweł WOJCIECHOWSKI (37) – 9 pkt (4-1-4)

31. Halina JASIŃSKA (28) - 8 pkt (1-6-2)


L.S.


­­­­23.05.2026

­

 

FINAŁY XXX MISTRZOSTW POLSKI NiS


Finałowe rozgrywki odbyły się w dniach 10-22 maja 2026 roku.

Podobnie jak w roku ubiegłym, najlepsze warcabistki i najlepszych warcabistów niewidomych i słabowidzących gościł ośrodek „Kormoran” w nadbałtyckiej miejscowości Rowy (gmina Ustka).

W obu turniejach – męskim i kobiecym – zagrało po 12 osób.

Tempo gry wynosiło 80 minut plus pół minuty dodawane po każdym ruchu.

Tytułów mistrzowskich bronili przedstawiciele Hetmana Lublin – Barbara Wójcik i Leszek Stefanek.

Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze. Leszek wywalczył złoty a Basia srebrny medal.


Oba turnieje dostarczyły kibicom wielu emocji. Walka o medale trwała do ostatniej rundy.

Turniej kobiecy zdominowała główna faworytka Ewa Wieczorek, uzyskując aż 20 pkt na 22 możliwe do zdobycia (9 zwycięstw i dwa remisy). O dwa pozostałe miejsca na podium ubiegało się co najmniej kilka zawodniczek. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła Basia Wójcik, która po pechowej porażce z Ireną Ostrowską i następnej z Ewą Wieczorek popisała się skutecznym finiszem, zapewniając sobie drugie miejsce. O trzecią lokatę w ostatniej rundzie walczyły Barbara Wentowska, Irena Ostrowska i Dorota Szela. Wydawało się, że po porażce Wentowskiej z Wieczorek po brąz sięgnie Ostrowska, która w partii z debiutującą w finale Danutą Krupecką-Bakalarz miała w damkowej końcówce aż trzy kamienie przewagi. Nie potrafiła jej jednak zrealizować i swój pojedynek zakończyła remisem. Z tej sytuacji skorzystała Dorota. Wygrana z Barbarą Gołębiowską-Fryga dała jej brązowy medal i w ten sposób podium ukształtowało się identycznie jak dwa lata temu:

Oto medalistki XXX Mistrzostw Poski Kobiet NiS:

1. Ewa WIECZOREK (Victoria Białystok) – 20 pkt (9-2-0)

2. Barbara WÓJCIK(Hetman Lublin) – 15 pkt (6-3-2)

3. Dorota SZELA (Podkarpacie Przemyśl) – 14 pkt (4-6-1)


Następne miejsca zajęły w kolejności: Barbara Wentowska, Irena Ostrowska, Halina Kasperczyk, Barbara Gołębiowska-Fryga, Grażyna Skonieczna, Helena Poliniewicz Danuta Krupecka-Bakalarz, Elżbieta Jagieła i Bożena Dalecka.

Turniej kobiecy sędziowała Magda Pawłowska.


Turniej męski miał chyba jeszcze ciekawszy przebieg.

Ze startu wyszedł jak burza Edward Twardy, notując cztery zwycięstwa z rzędu i wypracował sobie dwupunktową przewagą nad rywalami Dopiero w piątej rundzie stracił pierwsze oczko po remisie z Ryszardem Suderem. W szóstej rundzie uległ Andrzejowi Jagiele i na czoło tabeli wysunął się Leszek Stefanek, który, jak się okazało, na fotelu lidera utrzymał się już do końca turnieju.

Zwycięstwo naszego zawodnika nie było jednak do końca pewne, gdyż rywale mocno naciskali.

Odrodził się Edek Twardy, skutecznie punktował Józef Tołwiński. W grze o tytuł pozostawał Andrzej Jagieła. Szanse na podium zachowywali też Tomasz Kuziel i Bernard Olejnik.

Trzy rundy przed końcem prowadził Stefanek (13 pkt0 przed Jagiełą i Twardym (po 12) i Tołwińskim (11). Runda 9 okazała się pechowa dla Jagieły, który w partii z Ryszardem Biegasikiem, mając szansę na zwycięstwo, popełnił kuriozalny błąd i musiał złożyć broń. Andrzej z marzeniami o medalu pożegnał się w kolejnej partii po porażce z Tołwińskim (po biciu zdjął z planszy … swojego pionka!).

W przedostatniej rundzie doszło do partii Twardy – Stefanek, decydującej praktycznie o tytule. Edek w przypadku zwycięstwa ponownie wyszedłby na prowadzenie. I trzeba przyznać, że był tego bliski. Na szczęście dla naszego zawodnika, nie zdecydował się na wykonanie wygrywającej kombinacji.

O losach medali rozstrzygnąć miała ostatnia runda.

W grze o podium liczyło się jeszcze teoretycznie 6 zawodników, czyli połowa stawki.

Ostatecznie jednak na szczycie tabeli nic się nie zmieniło i czołowa trójka utrzymała swoje pozycje. Stefanek zremisował z Jagieła a Twardy i Tołwiński wygrali swe pojedynki (odpowiednio z Woźniakiem i Kuzielem).

Oto medaliści XXX Mistrzostw Polski NiS:

1. Leszek STEFANEK (Hetman Lublin) – 17 pkt (6-5-0)

2. Edward TWARDY (Syrenka Warszawa) – 16 pkt (6-4-1)

3. Józef TOŁWIŃSKI (Victoria Białystok) – 16 pkt (6-4-1)


Następne lokaty w kolejności zajęli: Bernard Olejnik, Andrzej Jagieła, Tomasz Kuziel, Ryszard Suder, Ryszard Biegasik, Mieczysław Kaciotys, Wojciech Woźniak, Jan Biskupski i Stanisław Sroka (jedyny debiutant w finale).

Turniej sędziował Arkadiusz Biadasiewicz.


Warto nadmienić, że w finale mogli zagrać dodatkowo dwaj zawodnicy Hetmana Lublin – Bogdan Marszałek (drugi rezerwowy) i Krzysztof Furtak (trzeci rezerwowy), zastępując Edwarda Podczasika i Andrzeja Sargalskiego. Niestety – z przyczyn osobistych – nie skorzystali z okazji.

Rękawicę podjęli natomiast piąty rezerwowy Jan Biskupski i siódmy rezerwowy Stanisław Sroka.

4_4.jpg

Barbara Wójcik w partii z Elżbietą Jagiełą.

3_6.jpg

Leszek Stefanek przed partią z Ryszardem Suderem (foto Arkadiusz Biadasiewicz).

2_5.jpg

Medalistki XXX MP Kobiet NiS. 

1_8.jpg

Medaliści XXX MP NiS (foto Patrycja Reszka). 

L.S.



07.05.2026 

PUCHAR POLSKI NiS


W Darłówku rozegrano Turniej o Puchar Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


Niestety, niezbyt korzystny termin zawodów (tuż przed finałami MP) sprawił, że ponownie zabrakło w nich wielu warcabistów krajowej czołówki.

Najwyraźniej władzom Stowarzyszenia Cross nie zależy, by Puchar Polski miał odpowiednią rangę...

W turnieju zagrało 40 osób z 15 klubów.


Zwyciężył faworyt Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl), który w 9 partiach uzbierał 14 pkt. Drugie miejsce zajął Zygmunt Myszka (Zryw Słupsk) – 13 pkt a trzecie ubiegłoroczny triumfator Wojciech Woźniak (Jutrzenka Częstochowa) – 12 pkt.

Wśród kobiet najlepsza okazała się koleżanka klubowa Jagieły Dorota Szela (12 pkt).


Reprezentanci Hetmana Lublin zajęli następujące lokaty (po nazwisku w nawiasie nr startowy):

13. Ryszard REWOLIŃSKI (14) – 10 pkt

26. Paweł WOJCIECHOWSKI (36) – 8 pkt

31. Halina JASIŃSKA (32) – 7 pkt


L.S.


28.04.2026 

PÓŁFINAŁ MISTRZOSTW POLSKI KOBIET NiS


W Krynicy-Zdroju zakończył się półfinałowy turniej XXX Indywidualnych MP Kobiet Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


Startowały 42 zawodniczki reprezentujące 15 klubów Stowarzyszenia Cross.


Do majowego finału w Rowach zakwalifikowało się 9 najlepszych warcabistek.

Awans wywalczyły (w kolejności zajętych miejsc) :


Dorota Szela, Barbara Gołębiowska-Fryga, Bożena Dalecka, Barbara Wentowska, Halina Kasperczyk, Irena Ostrowska, Helena Poliniewicz, Danuta Krupecka-Bakalarz (wszystkie po 12 pkt)) oraz Elżbieta Jagieła (11 pkt).


Pierwszą rezerwową jest Władysława Jakubaszek, drugą Teresa Bonik a trzecią Teresa Borowiec (wszystkie po 11 pkt).

W finale zadebiutuje Danuta Krupecka-Bakalarz. Zagrają w nim ponadto medalistki ubiegłorocznych mistrzostw: Barbara Wójcik, Ewa Wieczorek i Grażyna Skonieczna.


Jedyna przedstawicielka Hetmana w półfinale – Halina Jasińska – zajęła dopiero 29 miejsce z dorobkiem 8 pkt w 9 partiach.

Nasza zawodniczka poniosła tylko jedną porażkę (w pierwszej rundzie z Bożeną Dalecką), ale żadnej (!) z pozostałych gier nie zdołała rozstrzygnąć na swoją korzyść, mimo iż jej rywalkami były niżej notowane warcabistki.


L.S.


20.04.2026 

PÓŁFINAŁ XXX INDYWIDUALNYCH MP NiS


W dniach 14-20 kwietnia 2026 roku w Rowach k. Ustki rozegrano półfinałowy turniej Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


Turniej zgromadził na starcie 46 zawodników (w tym 2 kobiety) z 16 klubów Stowarzyszenia Cross.

Hetman Lublin reprezentowało 3 warcabistów: Krzysztof Furtak, Bogdan Marszałek i Ryszard Rewoliński.

Walczono o 9 przepustek do finału, który za niespełna trzy tygodnie odbędzie się również w Rowach.

Z naszych zawodników najlepiej spisał się Bogdan Marszałek, który w 9 partiach uzbierał 11 pkti zajął 11 miejsce. Bogdan do końca liczył się w walce o awans. Udany występ okrasił wypełnieniem pierwszej normy na I kategorię. Poprawił też znacznie swój ranking (o 23 pkt).

Wzrost rankingu (o 10 oczek) zanotował też Krzysztof Furtak, ale w jego przypadku sukcesem byłby jedynie awans do turnieju finałowego. Ta sztuka nie udała mu się. Swoje szanse zaprzepaścił w ostatniej rundzie, przegrywając z Mieczysławem Kaciotysem. Ostatecznie uplasował się na 13 pozycji.(10 pkt).

Trzeci z naszych warcabistów – Ryszard Rewoliński - zajął 35 miejsce z dorobkiem 7 pkt.


Turniej wygrał Edward Twardy (Syrenka Warszawa). Uzyskał on 13 pkt i wyprzedził o 1 pkt ośmiu zawodników, którzy również zapewnili sobie miejsca w finale. Są nimi w kolejności zajętych lokat: Tomasz Kuziel, Ryszard Suder, Bernard Olejnik, Józef Tołwiński, Edward Podczasik, Ryszard Biegasik. Andrzej Sargalski i Mieczysław Kaciotys.


Pierwszym rezerwowym jest Dominik Kasperczyk, drugim Bogdan Marszałek (obaj po 11 pkt), trzecim Krzysztof Furtak a czwartym Zygmunt Myszka (obaj po 10 pkt).


W finale zabraknie debiutantów.

Największą niespodzianką in minus jest odpadnięcie wicemistrza Polski sprzed dwóch lat Mikołaja Fiedoruka oraz czwartego zawodnika ubiegłorocznego finału Michała Ciborskiego.


Największe zaskoczenie in plus to, moim zdaniem, występ najstarszego uczestnika turnieju – Tadeusza Gryglewicza. 90-latek ze Słupska wypełnił normę na I kategorię warcabową, wygrywając m.in. z Mikołajem Fiedorukiem i Andrzejem Sargalskim.


Stawkę finalistów uzupełnią medaliści z roku ubiegłego: Leszek Stefanek, Andrzej Jagieła i Wojciech Woźniak.

L.S.


07.01.2026 


BILANS ROKU 2025


W roku 2025 w 18 zawodach różnej rangi wystartowało ośmioro warcabistów Hetmana Lublin spośród siedemnastu posiadających licencję zawodniczą.


Dwoje naszych zawodników, jako członkowie kadry narodowej Stowarzyszenia Cross, reprezentowało Polskę w III Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych, które w dniach 26 sierpnia-8 września odbyły się w Turcji, w miejscowości Belek k. Antalyi nad Morzem Śródziemnym.


Barbara Wójcik w turnieju głównym (na długi czas) wywalczyła srebrny medal wśród słabowidzących kobiet. Ponadto w turniejach gry szybkiej (rapid) oraz gry błyskawicznej (blitz) zdobyła brązowe medale.

Leszek Stefanek w turnieju głównym słabowidzących mężczyzn zdobył brązowy medal. Również brązowy medal wywalczył w turnieju gry szybkiej (rapid).

W turnieju drużynowym Polska reprezentacja słabowidzących zdobyła złoty medal. W naszym teamie wystąpili: Barbara Wójcik, Leszek Stefanek oraz zawodnik Podkarpacia Przemyśl Andrzej Jagieła.


Barbara Wójcik i Leszek Stefanek wystąpili również wraz z kadrą Stowarzyszenia Cross w rozegranym w lipcu w Rydze (Łotwa) turnieju z cyklu Pucharu Świata a w listopadzie wzięli udział w US Open Championship, czyli otwartych mistrzostwach USA, które odbyły się w Miami Beach na Florydzie.


W turniejach rangi Mistrzostw Polski zawodnicy Hetmana zdobyli trzy medale.

W maju w Rowach k. Ustki w Finałach Indywidualnych MP NiS Barbara Wójcik i Leszek Stefanek sięgnęli po złote medale i tytuły mistrzów Polski NiS. To pierwszy taki dublet w historii klubu.

W finale męskim zagrał też Krzysztof Furtak (12 miejsce).

Po turnieju finałowym w Rowach (od 1 lipca 2025) Leszek Stefanek został ponownie liderem listy rankingowej Polskiego Związku Warcabowego i pozostaje nim do dziś.


W październiku w Ustce odbyły się Drużynowe MP NiS. Team Hetmana wykonał plan minimum, plasując się na najniższym stopniu podium. Nasza brązowa drużyna wystąpiła w składzie: Barbara Wójcik, Leszek Stefanek, Krzysztof Furtak i Bogdan Marszałek.


Oprócz wyżej wymienionych w zawodach warcabowych w roku 2025 Hetman Lublin reprezentowali również:

Halina Jasińska, Henryk Gadzała, Paweł Wojciechowski oraz nowy nabytek naszego klubu Ryszard Czesław Rewoliński, który rozegrał rekordową ilość partii (aż 85).

Starty 2025

Statystyki indywidualne

L.S.






 

­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014

2015­

2016

2017

­2018

2019

2020

2021

2022

­2023

2024

2025

­ ­