09.05.2023
I MISTRZOSTWA ŚWIATA AMATORÓW
W dniach 29 kwietnia – 6 maja 2023 roku w podparyskiej miejscowości Drancy rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata Amatorów w warcabach stupolowych.
Do udziału w zawodach uprawnieni byli zawodnicy legitymujący się rankingiem światowym co najwyżej 2100 (kobiety 2000).
W stawce 84 uczestników mistrzostw z 13 krajów znalazło się siedmiu biało-czerwonych, w tym czterech przedstawicieli kadry Stowarzyszenia Cross: Leszek Stefanek (Hetman Lublin), Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl), Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) i Jerzy Dzióbek (Jantar Gdańsk).
Zdecydowanie najlepiej z warcabistów naszego środowiska wypadł Andrzej Jagieła, który z dorobkiem 11 pkt w 9 partiach uplasował się na wysokim 19 miejscu. W początkowej fazie turnieju Andrzej utrzymywał się nawet w czołowej dziesiątce.
Przyzwoicie wypadli też Mieczysław Kaciotys i Jerzy Dzióbek. Na dużo więcej liczył zawodnik Hetmana Lublin Leszek Stefanek, któremu w tych zawodach wyraźnie nie sprzyjało szczęście. W co najmniej czterech partiach wypracował przewagę wystarczającą do odniesienia zwycięstwa i w każdym przypadku nie potrafił przekuć jej na dwa punkty.
Oto miejsca zajęte przez zawodników Kadry Cross (w nawiasie po nazwisku nr startowy)
19. Andrzej Jagieła (39) – 11 pkt (3 zwycięstwa, 5 remisów, 1 porażka)
46. Mieczysław Kaciotys (45) – 9 pkt (3-3-3)
50. Leszek Stefanek (34) – 8 pkt (1-6-2)
51. Jerzy Dzióbek (57) – 8 pkt (3-2-4)
Bardzo dobrze wypadli trzej pozostali Polacy. Drugie miejsce i tytuł wicemistrza świata amatorów wywalczył Michał Janicki, wielokrotny mistrz Polski w warcabach klasycznych. Na 9 miejscu uplasował się trzykrotny triumfator Turnieju o Puchar Ziemi Lubelskiej Tomasz Marczuk a najmłodszy nasz reprezentant Hugo Franek zwyciężył w kategorii zawodników do lat 12.
Mistrzostwo świata amatorów zdobył Włoch Gabriele Damora.
W równolegle rozgrywanym turnieju zaliczanym do cyklu Pucharu Świata zwyciężył Holender Jan Groenendijk. Najlepszy z Polaków, Łukasz Kosobudzki zajął 18 miejsce. Startowało 68 zawodników.
Reprezentacja Stowarzyszenia Cross startowała we Francji pod opieką trenera kadry Damiana Reszki, który zorganizował dla nas w czasie wolnym od gry dwie wycieczki do Paryża.
Korzystając z pięknej pogody mieliśmy okazję zwiedzić najważniejsze obiekty stolicy Francji (m. in. Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Katedrę Notre Dame, Louvr, Panteon) a także odbyć ponad godzinny rejs statkiem po Sekwanie.
Leszek Stefanek w zwycięskiej partii z Francuzem Bertinem Rauzduelem (foto Dawid Franek).
Kadra Cross we Francji. Od lewej: L. Stefanek, A. Jagieła, J. Dzióbek, M. Kaciotys.
Wieża Eiffla widziana z rejsu po Sekwanie.
Bulwar nad Sekwaną.
L.S.
23.04.2023
PÓŁFINAŁ KOBIET W WILKASACH
W Wilkasach k. Giżycka zakończył się półfinałowy turniej Indywidualnych MP Niewidomych i Słabowidzących Kobiet w warcabach stupolowych.
O dziewięć przepustek do finału rywalizowało 40 zawodniczek, w tym jedyna reprezentantka Hetmana Lublin Halina Jasińska.
Niestety, nasza warcabistka nie nawiązała walki z najlepszymi i ukończyła zawody dopiero na 35 miejscu ze skromnym dorobkiem siedmiu punktów (siedem remisów i dwie porażki w 9 rundach).
Oto zawodniczki, które awansowały do finału:
1. Grażyna Skonieczna (Syrenka Warszawa) – 13 pkt, 2. Władysława Jakubaszek (Atut Nysa) – 12 pkt, 3. Teresa Bonik (Jantar Gdańsk) – 12 pkt, 4. Barbara Kacprzak (Syrenka Warszawa) – 12 pkt, 5. Barbara Gołębiowska-Fryga (Atut Nysa) – 12 pkt, 6. Elżbieta Jagieła (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 7. Barbara Wentowska (Jantar Gdańsk) – 12 pkt, 8. Teresa Borowiec (Podkarpacie Przemyśl) – 11 pkt, 9. Mirosława Zielińska (Kormoran Giżycko) – 11 pkt.
Pierwszą zawodniczką rezerwową jest Maria Górzna (Sudety Kłodzko) a drugą Hanna Maćkowiak (Pionek Włocławek).
Skład finału uzupełnią ubiegłoroczne medalistki: Ewa Wieczorek (Victoria Białystok), Barbara Wójcik (Hetman Lublin) oraz Joanna Malcer (Warmia i Mazury Olsztyn).
L.S.
02.04.2023
PRZYBYŁA, ZOBACZYŁA, AWANSOWAŁA !
W Krynicy-Zdroju rozegrano półfinałowy turniej XXVII Indywidualnych Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Warcabach 100-polowych.
W zawodach wzięło udział 36 osób, w tym dwie kobiety. Do finału kwalifikowało się 9 najlepszych warcabistów.
Hetman Lublin reprezentowały dwie osoby: Bogdan Marszałek oraz Barbara Wójcik.
W półfinale mają prawo gry m.in. medalistki MP NiS Kobiet z poprzedniego roku. Basia po raz pierwszy skorzystała z tego przywileju. Do Krynicy udała się bezpośrednio z Julinka, gdzie wywalczyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy Weteranów.
Nasza zawodniczka miała prawo czuć zmęczenie po wyczerpujących rozgrywkach z udziałem czołowych warcabistów Europy. Tymczasem Basia uskrzydlona medalowym występem w ME rozpoczęła półfinał znakomicie. W czwartej z dziewięciu zaplanowanych rund pokonała Mieczysława Kaciotysa i objęła prowadzenie w tabeli z dorobkiem 7 pkt. Tyle samo miał jeszcze tylko Józef Tołwiński. Po dwóch kolejnych, remisowych, rundach nadal współdzieliła pierwsze miejsce. Dopiero w 7 rundzie Basia doznała pierwszej i, jak się okazało, jedynej porażki, ulegając niespodziewanemu triumfatorowi turnieju Wojciechowi Woźniakowi.
W ostatnich dwóch rundach czołówka zagrała ostrożnie, bez ryzyka i partie na kilku pierwszych stołach zakończyły się pokojowo.
Ostatecznie Basia uplasowała się na doskonałym czwartym miejscu, wypełniając „przy okazji” pierwszą normę arcymistrzowską. Poprawiła też o 7 pkt krajowy ranking.
Awans wywalczyła również druga kobieta w stawce, srebrna medalistka ME z Julinka, Ewa Wieczorek z Victorii Białystok.
Szkoda, że prawdopodobnie obie panie nie zagrają w „męskim” finale i wybiorą rozgrywany równolegle finał kobiecy.
A może oba finały odbędą się w tym roku w różnych terminach ?
Tego nie wiemy, ponieważ Stowarzyszenie Cross nie opublikowało jeszcze kalendarza imprez sportowych na rok 2023.
Niewiele dobrego można niestety powiedzieć o występie drugiego naszego reprezentanta Bogdana Marszałka. Zwycięzca ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Turnieju NiS w Lublinie tym razem zagrał znacznie poniżej oczekiwań, zajmując z dorobkiem 9 pkt 23 lokatę.
Oto zawodnicy, którzy awansowali do finału:
1. Wojciech Woźniak(Jutrzenka Częstochowa) – 13 pkt, 2. Józef Tołwiński (Victoria Białystok) – 12 pkt, 3. Mikołaj Fiedoruk (Victoria Białystok) – 12 pkt, 4. Barbara Wójcik (Hetman Lublin) – 11 pkt, 5. Ryszard Pawłowski (Kormoran Giżycko) – 11 pkt, 6. Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) – 11 pkt, 7. Jerzy Dzióbek (Jantar Gdańsk) – 11 pkt, 8. Andrzej Sargalski (Łuczniczka Bydgoszcz) – 11 pkt, 9. Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) – 11 pkt.
Zawodnikami rezerwowymi są w kolejności:
Ryszard Biegasik, Bernard Olejnik, Ryszard Szachniewicz, Michał Ciborski, Antoni Ignatowski, Dariusz Cholewczyński i Jerzy Hołderny,
Stawkę finalistów uzupełnią medaliści z roku 2022: Leszek Stefanek (Hetman Lublin), Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl) i Tomasz Kuziel (Łuczniczka Bydgoszcz).
Basia Wójcik w zwycięskiej partii z Mieczysławem Kaciotysem
Partia Ryszard Sobczyk - Bogdan Marszałek
(źródło zdjęć: profil Stowarzyszenia Cross na facebooku)
L.S.
25.03.2023
BRĄZ BARBARY WÓJCIK W ME WETERANÓW
W Julinku koło Warszawy w dniach 19-24 marca 2023 roku rozegrane zostały 21 Mistrzostwa Europy Weteranów w warcabach stupolowych.
Prawo startu w tych zawodach mają zawodnicy, którzy ukończyli 50 lat.
W tym roku w turnieju mistrzowskim wystartowało zaledwie 15 osób, w tym 4 kobiety.
Wszyscy grali w jednej grupie systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund.
Polskę reprezentowało pięcioro zawodników: dwóch mężczyzn i trzy kobiety. W tym gronie znalazła się warcabistka Hetmana Lublin Barbara Wójcik.
Troje Polaków wraca z Julinka z medalami.
Historyczny sukces osiągnął Piotr Paluch. Mistrz Polski z 1987 roku wygrał turniej i sięgnął po tytuł mistrza Europy. Jest to pierwszy medal polskiego zawodnika w całej historii tej imprezy i to od razu złoty.
Dziesiąte miejsce w turnieju zajął Andrzej Słapiński, medalista MP z 1995 roku.
W kategorii kobiet mistrzynią już po raz siódmy została Litwinka Romualda Szidlauskiene,
Na podium po jej prawej stronie stanęła Ewa Wieczorek a po lewej Barbara Wójcik.
Dla Ewy to już trzeci srebrny medal ME Weteranek (wcześniej w 2019 i 2022 roku).
Barbara Wójcik swój debiut w mistrzostwach uwieńczyła zdobyciem brązowego medalu.
Basia lepszym wartościowaniem wyprzedziła Teresę Jóśk.
Basia Wójcik w partii z Andrzejem Słapińskim (foto: Polski Związek Warcabowy).
Na podium ME (foto: Polski Związek Warcabowy).
L.S.
02.01.2023
BILANS ROKU 2022
W roku 2022 w 14 zawodach różnej rangi wystąpiło 10 warcabistów Hetmana Lublin, w tym troje bez licencji warcabowej.
W turniejach rangi MP Stowarzyszenia Cross zdobyliśmy trzy medale:
W sierpniu w Sękocinie Starym k. Warszawy w XXIII Drużynowych MP NiS ekipa Hetmana Lublin w składzie: Barbara Wójcik, Krzysztof Furtak, Bogdan Marszałek i Leszek Stefanek sięgnęła niespodziewanie po złoty medal, przerywając czteroletnią zwycięską passę Victorii Białystok.
W listopadzie w Ustce w finałowych turniejach XXVI Indywidualnych MP NiS złoty medal wywalczył Leszek Stefanek a srebrny medal zdobyła Barbara Wójcik.
W VII Indywidualnych MP Całkowicie Niewidomych, które w październiku odbyły się w Dusznikach-Zdroju wystąpił Ryszard Jędrzejewski. W gronie 19 startujących nasz warcabista uplasował się na niezłym 8 miejscu.
Ponadto nasi warcabiści triumfowali w dwóch Ogólnopolskich Turniejach Warcabowych dla osób niewidomych i słabowidzących.
W czerwcu turniej w Sielpi Wielkiej (woj. świętokrzyskie) wygrał z kompletem punktów Leszek Stefanek a w listopadzie w Lublinie triumfował Bogdan Marszałek przed kolegą klubowym Krzysztofem Furtakiem
W czterech turniejach zagrała w roku ubiegłym Halina Jasińska a w dwóch Henryk Gadzała.
W barwach Hetmana zadebiutowało troje warcabistów: Irena Szymańska, Mirosław Sołtys i Jerzy Żukowski. Nie można ich jeszcze nazywać zawodnikami, gdyż nie posiadają licencji Polskiego Związku Warcabowego
Dwoje zawodników Hetmana zdobyło w roku 2022 nowe tytuły warcabowe.
Od 1 lipca 2022 arcymistrzem krajowym jest Leszek Stefanek a mistrzynią krajową Barbara Wójcik.
Leszek Stefanek wraz z innymi kadrowiczami Stowarzyszenia Cross reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Weteranów (wrzesień – włoskie Bergamo) oraz w Turnieju Polish Open z cyklu Pucharu Świata (grudzień – Julinek k. Warszawy).
Dzięki medalowi w MP w Ustce do kadry Cross powróciła po roku przerwy Barbara Wójcik.
Na dzień 1 stycznia 2023 roku na liście rankingowej A Polskiego Związku Warcabowego znajduje się 7 zawodników Hetmana Lublin (spośród 20 posiadających licencję PZWarc.).
L.S.
ARCHIWUM WIADOMOŚCI: