Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

02.01.2021

PODSUMOWANIE ROKU 2020

Rok 2020 był wyjątkowy ze względu na pandemię koronawirusa, która na kilka miesięcy niemal sparaliżowała życie mieszkańców całej naszej planety.

Nie odbyło się wiele zaplanowanych wcześniej imprez i zawodów sportowych, mających dotychczas stałe miejsce w kalendarzu. Na rok 2021 przeniesione zostały m.in. wydarzenia sportowe najwyższej rangi - z Igrzyskami Olimpijskimi i Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej na czele.

Odwołane zostały też liczne turnieje warcabowe, tak w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.

Mimo wszystko udało się niektóre z nich rozegrać „na żywo” (oczywiście z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego oraz – co szczególnie przykre dla zawodników – bez udziału publiczności).

Wszystkie turnieje rangi mistrzowskiej w Stowarzyszeniu Cross odbyły się na szczęście bez przeszkód w okresie „odwilży” (od sierpnia do października).

Zawodnicy Hetmana Lublin wystartowali w 2020 roku łącznie w 12 zawodach warcabowych.

Liczba tzw. osobo-startów wyniosła zaledwie 19.

W pięciu z nich wystąpił Józef Bajdak. W lutym w Baszni Dolnej wygrał on finałowy turniej Indywidualnej Podkarpackiej Ligi Warcabowej a w sierpniu zajął w Lututowie 6 miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów Starszych. Starty zakończył w grudniu, zajmując (ponownie w Lututowie) 2 miejsce w kategorii powyżej 50 lat w Otwartych Mistrzostwach Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.

Po trzy starty zaliczyli Halina Jasińska i Ryszard Jędrzejewski. Oboje najlepiej spisali się w Pucharze Podkarpacia NiS w Wołkowyi. Ryszard zajął tam 8 miejsce a Halina trzynaste. Był to pierwszy turniej w Polsce rozegrany „na żywo” w czasie panującej pandemii.

Trzech naszych zawodników wystąpiło w minionym roku w dwóch turniejach.

Leszek Stefanek, Krzysztof Furtak i Bogdan Marszałek.

W sierpniu Leszek zajął 2 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Stowarzyszenia Cross, zdobywając srebrny medal a Krzysztof był w tym turnieju czternasty. Walka o medale toczyła się po raz pierwszy od 16 lat systemem szwajcarskim a rozgrywki odbyły się w dwóch miejscowościach koło Białegostoku: Ignatkach-Osiedlu (rundy 1-5) i Wasilkowie (rundy 6-11).

Bogdan wywalczył w październiku w Łebie wysokie, szóste miejsce w turnieju o Puchar Stowarzyszenia Cross.

Wyżej wymieniona trójka reprezentowała ponadto nasz klub w Drużynowych Mistrzostwach Stowarzyszenia Cross, które we wrześniu rozegrano w Giżycku. Zawodnicy Hetmana spisali się bardzo dobrze. Grając w trzyosobowym składzie (bez deski kobiecej!) zajęli wysokie 5 miejsce. Gdyby na wynik meczu składały się tylko punkty z trzech „męskich” desek, nasi warcabiści (z debiutantem Bogdanem w składzie!) zdobyliby złoty medal, nie ponosząc żadnej porażki! (8 zwycięstw i 2 remisy).

Po jednym występie zanotowali w 2020 roku: Barbara Wójcik i Henryk Gadzała.

Basia wystąpiła w Indywidualnych Mistrzostwach Stowarzyszenia Cross Kobiet, które we wrześniu odbyły się w Jastrzębiej Górze. Nasza warcabistka, podobnie jak rok wcześniej, wywalczyła brązowy medal, zapewniając sobie miejsce w kadrze narodowej na rok 2021). Szkoda, że nie mogła zagrać w drużynówce. Z Basią w składzie Hetman byłby z pewnością jednym z głównych kandydatów do medalu

Henryk zagrał na przełomie sierpnia i września w Ogólnopolskim Turnieju NiS w Pokrzywnej, zajmując niezłą, dwunastą lokatę (na 39 startujących). Co ciekawe, był to turniej z najwyższą pulą nagród spośród wszystkich rozegranych w ostatnich latach w środowisku warcabistów z dysfunkcją wzroku. Zwycięzca zawodów a także najwyżej sklasyfikowana kobieta zainkasowali np. po okrągłym tysiącu złotych. W zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie Cross o takich nagrodach możemy tylko pomarzyć...

Wg stanu na dzień 1 stycznia 2021 roku w ewidencji Polskiego Związku Warcabowego figuruje 21 licencjonowanych zawodników Hetmana Lublin. W minionych 12 miesiącach na arenach warcabowych wystąpiło zaledwie ośmioro z nich.

Najaktywniejszy warcabista Hetmana Józef Bajdak świętował w 2020 roku 70 urodziny.