Strona główna Napisz do nas Strona główna O nas Komunikaty Kontakt
Liczba odwiedzin:
Brydż sportowy
Turystyka
Taniec
Kręgle i bowling
Szachy i waracaby
Warcaby polskie (warcaby stupolowe zwane międzynarodowymi) to dyscyplina sportowa będąca międzynarodową odmianą znanej gry planszowej - warcaby. Powstała we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku.
więcej...

Szachy i warcaby

­­11.07.2024

PODKARPACIE NAD BAŁTYKIEM


Podkarpacie kojarzyło nam się do tej pory raczej z górami. Tymczasem Ogólnopolski Turniej o Puchar Podkarpacia Osób Niewidomych i Słabowidzących zamiast w Bieszczadach odbył się w tym roku … nad morzem.

Do nadbałtyckiej miejscowości Rowy zjechało 30 warcabistów z 11 klubów Stowarzyszenia Cross, w tym aż 20 kobiet.


Wśród uczestników turnieju znalazło się troje przedstawicieli Hetmana Lublin.


Najlepiej z nich spisał się Bogdan Marszałek, który zajął drugie miejsce, nie ponosząc żadnej porażki. Wygrał 5 partii a pozostałe 4 zremisował. Wyprzedził go tylko rozstawiony z nr 1 Mieczysław Kaciotys z Jantaru Gdańsk (16 pkt).Trzecie miejsce zajęła Barbara Wentowska, koleżanka klubowa zwycięzcy turnieju (13 pkt).


Na miarę swoich możliwości wypadła Halina Jasińska, która zajęła 14 miejsce z 9 punktami (dwa zwycięstwa, 2 porażki i 5 remisów).


Największym jednak zaskoczeniem in plus jest postawa Pawła Wojciechowskiego. Paweł zagrał życiowy turniej. W 9 partiach uzbierał aż 9 pkt (50%!). Nigdy dotychczas nie zbliżył się nawet do takiej zdobyczy. Po wielu latach starań wypełnił wreszcie normę na V kategorię warcabową.

W zawodach zajął 17 miejsce.


Turniej w Rowach sędziował Mirosław Grabski ze Stąporkowa.


L.S.


03.07.2024

 

WARCABISTA HETMANA LIDEREM KRAJOWEGO RANKINGU


Ukazał się Komunikat Nr 100 Komisji Technicznej Polskiego Związku Warcabowego.

Zawiera on m.in. Listę Rankingową A PZWarc. w warcabach stupolowych obowiązującą w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 roku.


Nowym liderem rankingu zozstał zawodnik Hetmana Lublin Leszek Stefanek, który zmienił na prowadzeniu dwukrotnego mistrza Polski Karola Cichockiego, pozostającego na czele listy od 1 stycznia 2021 roku. Na trzecim miejscu setnego notowania znajduje się aktualny mistrz Polski Filip Kuczewski a na czwartym dwukrotna mistrzyni świata kobiet Natalia Sadowska. Piąty jest drugi z crossowiczów Andrzej Jagieła a kolejne lokaty w czołowej dziesiątce zajmują: Sebastian Wieczorek, Łukasz Kosobudzki, Damian Reszka, Mariusz Ślęzak i Bartosz Gronowski.


Aktualnie istniejący system rankingowy został wprowadzony w roku 1998 i przez ponad 26 lat jego obowiązywania na szczycie listy rankingowej figurowały dotąd tylko cztery nazwiska.


Pierwszym liderem został 4-krotny mistrz Polski Tomasz Balcerowicz (w sumie 2 lata na czele listy). Po nim pałeczkę przejął 5-krotny mistrz kraju Mariusz Adamaszek, który na fotelu lidera zasiadał rekordowe 16 i pół roku. Po nim na szczycie notowania pojawił się 7-krotny mistrz Polski NiS Jan Sekuła, dzierżący palmę pierszeństwa przez 4 i pół roku (do końca 2020 roku).

Wspomniana wyżej trójka od lat jest nieaktywna. Po wypadnięciu z listy Sekuły jego miejsce zajął wspomniany Karol Cichocki, ówczesny mistrz Polski. Piątym liderem od lipca 2024 roku jest Leszek Stefanek.

sawa2_1.jpg

Na liście rankingowej A znajduje się obecnie 411 osób, w tym 7 zawodników Hetmana Lublin.


Poza Stefankiem są to: Barbara Wójcik (67 m.), Krzysztof Furtak (68 m.), Bogdan Marszałek (140 m.), Henryk Gadzała (261 m.), Ryszard Jędrzejewski (278 m.), Halina Jasińska (332 m.).

L.S.


 

25.06.2024

 

ZŁOTO I SREBRO W USTCE


Z dwoma medalami wrócili reprezentanci Hetmana Lublin z rozegranych w dniach 11-23 czerwca 2024 roku w Ustce XXVIII Mistrzostw Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych.

W turniejach finałowych wystąpiło po 12 najlepszych zawodniczek i zawodników Stowarzyszenia Cross.

W turnieju męskim złoty medal i tytuł Mistrza Polski zdobył Leszek Stefanek a w turnieju kobiecym srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Polski wywalczyła Barbara Wójcik.


Oba turnieje, męski i kobiecy, odbywały się w Ośrodku Wypoczynkowym „Przystań u Kapitana”.

Zawody rozgrywano systemem kołowym z tempem gry 80 minut na starcie + 1 minuta doliczana po każdym wykonanym posunięciu.


Barbara Wójcik awansowała do finału, zajmując 3 miejsce w turnieju półfinałowym w Krynicy-Zdroju. W finale liczyliśmy na medal i powrót do kadry narodowej (kwalifikują się tylko medalistki).

Nasza zawodniczka cel osiągnęła w przekonywający sposób. Rozpoczęła wprawdzie turniej od porażki z Ireną Ostrowską, ale, jak się później okazało, była to jej jedyna przegrana w zawodach.

Po trzech rundach Basia miała tylko 3 pkt, lecz po kolejnych trzech poprawiła swój dorobek o 5 oczek i po 6 rundach, czyli na pólmetku mistrzostw była już na trzecim miejscu, mając tyle samo punktów, co znajdująca się na drugiej pozycji obrończyni tytułu Barbara Gołębiowska – Fryga.

Trzy punkty więcej od nich miała liderująca od początku i niezagrożona w drodze po swój 14 tytuł arcymistrzyni Ewa Wieczorek.

W rundzie siódmej Basia zremisowała z liderką a w ósmej pokonała Teresę Bonik, wysuwając się na drugie miejsce w tabeli. Jej imienniczka z Nysy Gołębiowska -Fryga uległa Ewie Wieczorek i do naszej zawodniczki traciła już 2 pkt, podobnie jak Jadwiga Mróz i Grażyna Skonieczna.

W 9 rundzie Basia zremisowała z Heleną Poliniewicz i jej przewaga nad konkurentkami zmałała do jednego punktu.

W 10 rundzie nasza warcabistka wygrała z Barbarą Gołębiowską-Fryga a Grażyna Skonieczna uległa Teresie Borowiec. Te wyniki sprawiły, że już przed ostatnią rundą Basia Wójcik zapewniła sobie srebrny medal. Złoto już dzień wcześniej zagwarantowała sobie Ewa Wieczorek.

W ostatniej rundzie o brąz walczyły jeszcze Skonieczna, Gołębiowska-Fryga i Dorota Szela.

Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła Szela, która w bezpośrednim pojedynku pokonała Skonieczną. Gołębiowska -Fryga tylko zremisowała z Poliniewicz i musiała zadowolić się czwartym miejscem w końcowej klasyfikacji.


Oto medalistki finału kobiecego:

1. Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) – 18 pkt, 2. Barbara Wójcik (Hetman Lublin) – 15 pkt, 3. Dorota Szela (Podkarpacie Przemyśl) – 13 pkt


Pierwszą normę na kandydatkę na mistrzynię wypełniła Irena Ostrowska.


Barbara Wójcik zdobyła swój 7 medal Indywidualnych MP NiS. W dorobku ma 1 medal złoty, 4 srebrne i dwa brązowe.




Leszek Stefanek jako srebrny medalista z roku ubiegłego miał zapewniony udział w finale bez konieczności startu w kwalifikacjach.

Obok obrońcy tytułu Andrzeja Jagieły był głównym faworytem do zwycięstwa.

Nasz zawodnik rozpoczął turniej od czterech zwycięstw. Po trzech rundach liderował wspólnie z Tomaszem Kuzielem (obaj po 6 pkt), ale w 4 rundzie pokonał go w bezpośrednim pojedynku wychodząc na dwupunktowe prowadzenie. W piątej rundzie spotkali się główni kandydaci do złota – Stefanek i Jagieła, który do tej pory stracił dwa pkt po remisach z Andrzejem Sargalskim i Mieczysławem Kaciotysem. Partia zakończyła się podziałem punktów i Stefanek utrzymał prowadzenie w tabeli.

W kolejnych trzech partiach Jagieła zanotował komplet zwycięstw a ponieważ Stefanek uległ niespodziewanie w ósmej rundzie Józefowi Tołwińskiemu, zawodnik Podkarpacia Przemyśl dogonił naszego zawodnika i o wszystkim miały zadecydować ostatnie trzy rundy.

W 9 rundzie doszło do sporej niespodzianki. Jedyny niepokonany do tej pory zawodnik – Jagieła – przegrał z Mikołajem Fiedorukiem, który dostał się do finału w ostatniej chwili wskutek rezygnacji Bernarda Olejnika. Stefanek wygrał tymczasem z Antonim Ignatowskim i zapewnił sobie co najmniej brąz a do złota potrzebował już tylko jednego zwycięstwa w dwóch ostatnich partiach.


W przedostatniej rundzie Jagieła poniósł drugą z rzędu porażkę, tym razem z najmłodszym w stawce Michałem Ciborskim, który dzień wcześniej ograł niespodziewanie Kuziela. Ciborski w pierwszych siedmiu partiach poniósł 5 porażek i był „czerwoną latarnią” a turniej zakończył czterema zwycięstwami i został „czarnym koniem” turnieju. Stefanek wygrał z Edwardem Twardym i zapewnił sobie złoty medal rundę przed końcem.

O pozostałe dwa medale walczyli jeszcze w ostatniej rundzie Fiedoruk, Tołwiński, Kuziel i Jagieła. Ten pierwszy wygrał z Kaciotysem i zdobył srebrny medal. Startując z pozycji rezerwowego osiągnął największy sukces w karierze.

W przypadku wygranej po brąz sięgnąłby Tołwiński, ale tylko zremisował z Biskupskim. Było jasne w tej sytuacji, że brązowy krążęk padnie łupem któregoś z uczestników toczącej się jeszcze, ostatniej partii turnieju Kuziel – Jagieła. Andrzejowi wystarczał remis i cel osiągnął, uzupełniając skład podium.


Oto medaliści finału męskiego:

1. Leszek Stefanek (Hetman Lublin) – 19 pkt, 2. Mikołaj Fiedoruk (Victoria Białystok) – 15 pkt, 3. Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl) – 14 pkt.


Pierwsze normy mistrzowskie wypełnili Fiedoruk i Twardy a drugą normę na kandydata na mistrza - Ciborski.


Leszek Stefanek w swoim 19 starcie w finale zdobył 19 medal. Jego dorobek to 6 medali złotych, 11 srebrnych i 2 brązowe. Trzy z sześciu tytułów zdobył w Ustce.


W finale debiutowali Jan Biskupski i Antoni Lewek.

Zwraca uwagę wyjątkowo duża rezultatywność turnieju męskiego (73%!). Z 66 rozegranych pojedynków tylko 18 zakończyło się remisem.



Mistrzostwa sędziowali: Jan Chrząszcz (finał kobiecy) i Leszek Łysakowski (finał męski).

Koordynatorem zawodów w Ustce był Wacław Morgiewicz.

b1.jpg

Barbara Wójcik (z prawej) w partii z Barbarą Gołębiowską - Fryga.

b2.jpg

Leszek Stefanek (z prawej) przed pojedynkiem z Tomaszem Kuzielem.

b3.jpg

Od lewej stoją: Barbara Wójcik, Ewa Wieczorek i Dorota Szela.

b4.jpg

Od lewej stoją: Mikołaj Fiedoruk, Leszek Stefanek i Andrzej Jagieła.

b5.jpg

Uczestnicy mistrzostw prawie w komplecie. Na zdjęciu brak B. Wentowskiej i M. Kaciotysa.

b6.jpg

Uczestnicy mistrzostw zwiedzają bunkry Bluchera.

Plik turniejowy - finał kobiecy

Plik turniejowy - finał męski

L.S.


10.05.2024

PUCHAR POLSKI NIS


W dniach 1-8 maja 2024 roku w Darełówku odbył się Turniej o Puchar Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


Na starcie stanęło 40 warcabistów, w tym 19 kobiet.


Jedyną reprezentantką Hetmana Lublin była w tych zawodach Halina Jasińska.

Nasza zawodniczka uplasowała się na 30 miejscu. Jej dorobek to 7 pkt uzyskanych w 9 partiach (7 remisów i 2 porażki).


Puchar Polski zdobyła rozstawiona z nr 1 Ewa Wieczorek(Victoria Buiałystok), która zgromadziła 16 pkt i o dwa oczka wyprzedziła Mieczysława Kaciotysa (Jantar Gdańsk). Na trzecim miejscu zameldował się Mikołaj Fiedoruk (Victoria Białystok) a na czwartym Ryszard Pawłowski (Kormoran Giżycko). Obaj uzbierali po 12 pkt.


Pewną niespodzianką są odległe lokaty finalistów tegorocznych MP – Antoniego Ignatowkiego (nr startowy 4 – miejsce 18) i Antoniego Lewka (nr startowy 6 – miejsce 19).

Należy domniemywać, że szczyt formy obaj panowie szykują dopiero na czerwcowy finał.


Turniej w Darłówku sędziował Robert Sobczyk.


L.S.


24.04.2024

ATRAKCYJNY TURNIEJ W KARPACZU


W dniach 13-23 kwietnia 2024 roku w Hotelu „Nowa Królowa Karkonoszy” w Karpaczu rozegrano Ogólnopolski Turniej Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.

Organizatorem zawodów był klub sportowy SNiS Syrenka Warszawa.


Startowało 42 zawodników, w tym 19 kobiet (chętnych było dwukrotnie więcej).

Grano 9 rund systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło 90 minut + 30 sekund dodawanych po każdym ruchu.

Turniej był dosyć mocno obsadzony. Listę startową otwierało sześcioro „etatowych” reprezentantów Polski z aktualnym mistrzem i wicemistrzem Polski na czele.


Po zaciętej, trwającej do końca walce, zwyciężył zawodnik Hetmana Lublin Leszek Stefanek, który zaledwie jednym punktem wartościowania wyprzedził Andrzeja Jagiełę (Podkarpacie Przemyśl). Obaj uzyskali po 15 pkt. Na trzecim miejscu finiszował triumfator niedawnego półfinału IMP NiS w Giżycku Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) a na czwartym Edward Twardy (Syrenka Warszawa). Zgromadzili oni po 14 pkt a o kolejności zadecydował również jeden mały punkcik Solkoffa.

Bardzo dobrze spisał się też drugi z naszych warcabistów Krzysztof Furtak, który z dorobkiem 11 pkt uplasował się na 8 miejscu.

Trzecią zawodniczką Hetmana była w Karpaczu Halina Jasińska. Zajęła ona 32 miejsce, uzyskując 7 pkt.

W czołowej ósemce znalazło się siedmioro zawodników z najwyższymi rankingami.

Nie zmieścił się w niej tylko Antoni Lewek (nr startowy 8). Zamiast niego w czołówce zameldował się Wacław Morgiewicz (nr startowy 11 – miejsce 5).


Rywalizacja przebiegała bezkompromisowo, o czym świadczy fakt, że w partiach trzech zawodników z najwyższymi rankingami nie zanotowano ani jednego remisu.

Najpierw Stefanek pokonał Jagiełę, potem Twardy wygrał ze Stefankiem, w końcu Jagieła zmusił do kapitulacji Twardego.

Jedynym zawodnikiem bez porażki okazał się Kaciotys (5 zwycięstw i 4 remisy).


Warto dodać, że silnym magnesem przyciągającym warcabistów do startu w turniejach organizowanych przez klub Syrenka Warszawa są niskie koszty udziału a także atrakcyjne, jak na nasze warunki, nagrody finansowe, o jakich w zawodach Stowarzyszenia Cross możemy tylko pomarzyć.


Oto czołowa „10” turnieju w Karpaczu:


1. Leszek Stefanek (Hetman Lublin) – 15 (84), 2. Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl) – 15 (83), 3. Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) – 14 (81), 4. Edward Twardy (Syrenka Warszawa) – 14 (80), 5. Wacław Morgiewicz (Victoria Białystok) – 12 (74), 6. Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) – 11 (81), 7. Mikołaj Fiedoruk (Victoria Białystok) – 11 (77), 8. Krzysztof Furtak (Hetman Lublin) – 11 (72), 9. Stanisław Raczek (Beskidek Żywiec) – 11 (70), 10. Ryszard Czesław Rewoliński (Zryw Słupsk) – 11 (62).


Sędzią zawodów był Arkadiusz Biadasiewicz.

morgi_1.jpg

Partia Leszka Stefanka (z prawej) z Wacławem Morgiewiczem.

furta.jpg

Krzysztof Furtak (z lewej) w pojedynku z Edwardem Twardym.

zapora.jpg

Warcabiści Hetmana przy Zaporze na Łomnicy.

podium.jpg

Laureaci turnieju. Od lewej: Andrzej Jagieła, Leszek Stefanek i Mieczysław Kaciotys.

snieg.jpg

Widok z Karpacza na Śnieżkę.

L.S.


11.04.2024

 

PÓŁFINAŁ KOBIECY BEZ NIESPODZIANEK


W Krynicy-Zdroju rozegrano półfinałowy turniej XXVIII Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet Niewidomych i Słabowidzących w warcabach stupolowych.


39 zawodniczek rywalizowało o 9 przepustek do finału, który odbędzie się w czerwcu w Ustce.

Wśród startujących znalazły się dwie przedstawicielki Hetmana Lublin – Barbara Wójcik i Halina Jasińska.

Basia była faworytką do awansu i zadanie wykonała bez większego problemu. W 9 partiach uzyskała 12 pkt (4 zwycięstwa, 4 remisy oraz 1 porażka ze zwyciężczynią turnieju) i uplasowała się na najniższym stopniu podium. Wyprzedziły ją tylko Grażyna Skonieczna i Barbara Wentowska.


Słabiej poszło Halinie, która grywała już w finałowych zawodach. Tym razem nie włączyła się do walki o awans. Z dorobkiem 7 pkt zajęła dopiero 35 lokatę.


Miejsca premiowane awansem wywalczyły:


1. Grażyna Skonieczna (Syrenka Warszawa) – 15 pkt, 2. Barbara Wentowska (Jantar Gdańsk) – 13 pkt, 3. Barbara Wójcik (Hetman Lublin) – 12 pkt, 4. Dorota Szela (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 5. Teresa Bonik (Jantar Gdańsk) – 12 pkt, 6. Helena Poliniewicz (Podkarpacie Przemyśl) – 12 pkt, 7. Jadwiga Mróz (Atut Nysa) – 11 pkt, 8. Irena Ostrowska (Atut Nysa) – 11 pkt, 9. Irena Wnuk (Sudety Kłodzko) – 11 pkt.


Również po 11 pkt uzbierały trzy kolejne zawodniczki, wielokrotne finalistki MP:

10. Maria Górzna, 11. Władysława Jakubaszek i 12. Barbara Kacprzak.

W tym roku muszą zadowolić się jedynie rolą rezerwowych.

Bliska awansu była ubiegłoroczna finalistka Elżbieta Jagieła. Po 7 rundach warcabistka Podkarpacia Przemyśl (13 nr startowy) pozostawała bez porażki, mając 10 pkt (+3), ale w ostatnich dwóch partiach nie poprawiła już swego dorobku i ostatecznie zajęła 13 miejsce.


Stawkę finalistek uzupełnią ubiegłoroczne medalistki: Barbara Gołębiowska-Fryga (Atut Nysa), Ewa Wieczorek (Victoria Białystok) i Teresa Borowiec (Podkarpacie Przemyśl).


Wyniki tegorocznego półfinału w Krynicy-Zdroju nie są niespodzianką.

Tylko dwie zawodniczki z czołowej dziewiątki (Skonieczna i Wnuk) nie posiadają w dorobku medalu indywidualnych MP a wszystkie warcabistki z czołowej trzynastki znają już smak gry w finale.


L.S.


14.03.2024

­PÓŁFINAŁ PEŁEN NIESPODZIANEK


W dniach 6-14 marca 2024 roku w Giżycku rozegrano półfinałowy turniej XXVIII Mistrzostw Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach 100-polowych.


W stawce 41 osób walczących o 9 przepustek do finału znalazło się trzech przedstawicieli Hetmana Lublin: Krzysztof Furtak, Bogdan Marszałek i Ryszard Jędrzejewski.


Nasi reprezentanci wypadli – niestety – poniżej oczekiwań.


Krzysztof Furtak był naszym kandydatem do awansu. Wystartował przyzwoicie. Po trzech rundach miał 5 pkt, ale w pozostałych sześciu dorzucił do swego dorobku tylko kolejne 5, ponosząc aż trzy porażki - z Mieczysławem Kaciotysem, Antonim Lewkiem i w ostatniej rundzie z Edwardem Twardym. Jak się okazało – remis w ostatniej partii dałby mu awans.

Nasz zawodnik nie zdołał powtórzyć sukcesu koleżanki klubowej Barbary Wójcik, która w ubiegłym roku zajęła w półfinale „męskim” czwarte miejsce, pewnie awansując do finału.

Krzysztof z dorobkiem 10 pkt (4 zwycięstwa, 3 porażki, 2 remisy) zajął 13 miejsce i jest dopiero czwartym rezerwowym.


Bezbarwny występ zaliczył Bogdan Marszałek. W 2022 roku zdobył w półfinale 10 pkt, rok temu 9 pkt a teraz 8 pkt. Jeszcze po sześciu rundach był ‘na plusie”, ale w ostatnich trzech partiach dopisał do swego dorobku tylko 1 pkt i ostatecznie wylądował dopiero na 32 miejscu (2 zwycięstwa, 3 porażki, 4 remisy).


W Giżycku zagrał również Ryszard Jędrzejewski, który zajął 38 miejsce z dorobkiem 6 pkt ( 2 pkt za pauzę oraz 4 pkt po szybkich remisach z zawodnikami z końca tabeli).


Turniej w Giżycku sypnął niespodziankami.

Półfinał wygrał dość nieoczekiwanie najwszechstronniejszy zawodnik Stowarzyszenia Cross Mieczysław Kaciotys (5 nr startowy) a podium uzupełnili warcabiści, którzy dawno już przekroczyli siedemdziesiątkę.

Antoni Lewek i Antoni Ignatowski (bo o nich mowa) są jak wino – im starsi tym lepsi.

O ile jednak drugi z Antonich grywał już w finałach a w roku 2020 (pandemiczny finał rozgrywany systemem szwajcarskim) był nawet piąty w MP NiS, o tyle pierwszy Antoni będzie absolutnym debiutantem w finale. W Giżycku startował z nr 18 i trudno było stawiać na jego awans. Zawodnik WiM Olsztyn poniósł tylko jedną porażkę (w drugiej rundzie ze zwycięzcą turnieju) a w ostatnich 4 partiach zdobył aż 7 pkt i już przed finałową rundą mógł świętować sukces, podobnie jak drugi Antoni, który zaczął od dwóch zwycięstw, potem dorzucił jeszcze jedno a w całym turnieju nie poniósł porażki.

Oprócz czołowej trójki na rundę przed końcem pewni awansu mogli być też Tomasz Kuziel, Andrzej Sargalski i Michał Ciborski.

O pozostałe trzy przepustki walczyło jeszcze w ostatniej odsłonie dziesięciu zawodników.

Najbliżej celu był Edek Twardy, któremu wystarczał remis w partii z naszym Krzysiem Furtakiem. Edek wygrał i pogrążył naszego zawodnika. Jak się potem okazało, remis w tej potyczce zapewniłby awans obu graczom.

Szansy nie zmarnował też etatowy finalista Bernard Olejnik, który uporał się z Dariuszem Sienkiwiczem, kolejną pozytywną niespodzianką tego turnieju.

Wydawało się, że ostatnie wakujące miejsce w finale zajmie Mikołaj Fiedoruk, ale nie zdołał on przełamać oporu Jerzego Hołdernego i mógł już jedynie liczyć na remis w partii dwóch zawodników Zrywu Słupsk – Jana Biskupskiego i Mirosława Mirynowskiego. Zwycięzca tego pojedynku zapewniał sobie udział w finale. Partia ta trwała najdłużej. Wygrał Biskupski i będzie on drugim obok Lewka debiutantem w 12-osobowym finale.

Niespodzianką in plus jest też występ innego zawodnika ze Słupska – Andrzeja Majchera, który do końca liczył się w walce o awans.


Oprócz pozytywnych niespodzianek były też negatywne.

Spore rozczarowanie mogą odczuwać zwłaszcza: ubiegłoroczny zwycięzca półfinału Wojciech Woźniak, Jerzy Dzióbek, Mikołaj Fiedoruk, Ryszard Pawłowski, Wacław Morgiewicz, Krzysztof Furtak a także samodzielna liderka po 3 rundach Ewa Wieczorek (tylko 4 pkt w ostatnich 6 partiach).


Oto osoby, które awansowały do finału:


1. Mieczysław Kaciotys (Jantar Gdańsk) – 13 pkt, 2. Antoni Lewek (Warmia i Mazury Olsztyn) – 13 pkt, 3. Antoni Ignatowski (Jaćwing Suwałki) – 12 pkt, 4. Andrzej Sargalski (Łuczniczka Bydgoszcz) – 12 pkt, 5. Edward Twardy (Syrenka Warszawa) – 12 pkt, 6. Tomasz Kuziel (Łuczniczka Bydgoszcz) – 12 pkt, 7. Bernard Olejnik (Warmia i Mazury Olsztyn) – 12 pkt, 8.Michał Ciborski (Jutrzenka Częstochowa) – 12 pkt, 9. Jan Biskupski (Zryw Słupsk) – 11 pkt.


Po 10 pkt uzyskali:

10. Ewa Wieczorek, 11. Mikołaj Fiedoruk, 12. Andrzej Majcher, 13. Krzysztof Furtak, 14. Dariusz Sienkiewicz, 15. Jerzy Hołderny, 16. Zygmunt Myszka.


Stawkę finalistów uzupełnią ubiegłoroczni medaliści: Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl), Leszek Stefanek (Hetman Lublin) i Józef Tołwiński (Victoria Białystok).


Najwięcej punktów rankingowych zyskali: Dariusz Sienkiewicz (+42) i Antoni Lewek (+36).

Największe straty rankingowe ponieśli: Wacław Morgiewicz (-30) i Antoni Niewiński (-27).


Różnice rankingowe zawodników Hetmana:


Krzysztof Furtak (+1),

Bogdan Marszałek (-10),

Ryszard Jędrzejewski (-12).


Półfinał w Giżycku rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Tempo gry – 80 minut + 1 minuta na ruch,

Sędziował Jan Chrząszcz z Janikowa.


L.S.



09.02.2024

 

III KATEGORIA DLA RYSZARDA JĘDRZEJEWSKIEGO

 

W dniach 27 grudnia 2023 – 3 stycznia 2024 w Sękocinie Starym k. Warszawy odbył się Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych Słabowidzących w warcabach stupolowych.

 

W zawodach wzięło udział 42 warcabistów. Hetman Lublin reprezentowali: Ryszard Jędrzejewski i Paweł Wojciechowski.

Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund.

Zwyciężył z dorobkiem 13 pkt Jan Biskupski (Zryw Słupsk) , który o dwa oczka wyprzedził Bernarda Olejnika (Warmia i Mazury Olsztyn). Trzecie miejsce zajął Ryszard Rewoliński (Kaszub Wejherowo) - 10 pkt.

Wysokie, siódme miejsce, zajął startujący z nr 16 Ryszard Jędrzejewski, który zgromadził 9 pkt (3 zwycięstwa, 3 remisy i 1 porażka). Nasz zawodnik aż o 21 pkt poprawił krajowy ranking, a co najważniejsze, po 10 latach starań, podwyższył swą kategorię warcabową z czwartej na trzecią.

Po dłuższej przerwie w warcabowej rywalizacji wziął udział drugi z naszych reprezentantów Paweł Wojciechowski. Jego występ nie był, niestety, tak udany jak klubowego kolegi. Rozpoczął od pięciu porażek i dopiero w ostatnich dwóch rundach zdołał uratować twarz, odnosząc dwa zwycięstwa.. Wystarczyło to do zajęcia 40 lokaty. Pewną rekompensatą dla Pawła może być fakt, że w aż sześciu z siedmiu rozegranych partii miał przyjemność konkurować z przedstawicielkami płci pięknej.

L.S.


02.01.2024

 

BILANS ROKU 2023


W roku 2023 w 16 zawodach różnej rangi wystartowało siedmioro warcabistów Hetmana Lublin spośród dwudziestu, które posiadają licencję zawodniczą.


Dwoje naszych zawodników, jako członkowie kadry narodowej Stowarzyszenia Cross, reprezentowało Polskę w turniejach międzynarodowych.

 

W lutym w Julinku k. Warszawy w Mistrzostwach Europy Weteranów (50+) startowała Barbara Wójcik, która uplasowała się na 3 miejscu wśród kobiet i zdobyła brązowy medal.


Na przełomie kwietnia i maja w podparyskim Drancy odbyły się I Mistrzostwa Świata Amatorów.

Grający w nich Leszek Stefanek uplasował się w połowie stawki 84, w większości pełnosprawnych uczestników.,


W sierpniu w Sękocinie Starym k. Warszawy odbyły się po egidą Światowej Federacji Warcabowej (FMJD) I Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych. W tych prestiżowych zawodach brali udział m. in. Barbara Wójcik i Leszek Stefanek.

Basia zajęła w grze klasycznej 6 miejsce wśród kobiet słabowidzących a w turnieju gry szybkiej (rapid) triumfowała, zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni świata.

Leszek był piąty w grze klasycznej a czwarty w grze szybkiej wśród mężczyzn słabowidzących.


W turniejach rangi Mistrzostw Polski zawodnicy Hetmana zdobyli dwa medale.

W czerwcu w Sękocinie Starym w Finale IMP NiS drugie miejsce i srebrny medal wywalczył Leszek Stefanek.


W listopadzie w Ustce w Drużynowych MP NiS ekipa Hetmana zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Barbara Wójcik, Leszek Stefanek, Krzysztof Furtak i Bogdan Marszałek.


Inne godne odnotowania sukcesy naszych reprezentantów w ubiegłym roku to:

czwarte miejsce Barbary Wójcik w półfinale męskim NiS w Krynicy-Zdroju i awans do finału,

zwycięstwa Bogdana Marszałka w turniejach NiS we Władysławowie i Wólce Milanowskiej


Oprócz wymienionej wyżej czwórki w zawodach warcabowych wystartowali również

Halina Jasińska (5 turniejów), Henryk Gadzała (2 turnieje) i Ryszard Jędrzejewski (2 turnieje).

Starty 2023

Statystyki indywidualne 2023

L.S.




­ ­ ARCHIWUM WIADOMOŚCI:

2008-2009

2010

2011

2012­

2013

2014

2015­

2016

2017

­2018

2019

2020

2021

2022

­2023

­ ­